W jaki sposób zagwarantować wysoką jakość rozwijanego oprogramowania, by skutecznie wyeliminować ryzyko pojawienia się niepożądanych błędów i awarii technicznych po implementacji nowego rozwiązania? To kwestia, którą warto rozważyć i skrupulatnie zaplanować już na początku każdego projektu IT. Odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniej jakości tworzonego oprogramowania spoczywa przede wszystkim na specjaliście QA Engineer. Czym konkretnie zajmuje się osoba na tym stanowisku i jaką funkcję pełni w zespole projektowym? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Kim jest QA Engineer?
Stworzenie nowego produktu cyfrowego wymaga zaplanowania złożonego procesu. Rozpoczynając pracę nad projektem, najpierw trzeba opracować szczegółową specyfikację projektową opartą na celach biznesowych i najważniejszych wymaganiach związanych z przyszłym produktem. Kwestią priorytetową okazuje się wówczas zaplanowanie etapu testowania nowego oprogramowania i zapewnienia jego wysokiej jakości, która umożliwi sprawne wdrożenie produktu do środowiska uruchomieniowego.
Specjalista QA Engineer (ang. Quality Assurance) jest odpowiedzialny w szczególności za dokładne zweryfikowanie wytworzonego oprogramowania pod kątem występowania ewentualnych wad i nieprawidłowości w trakcie realizacji projektu. Oznacza to tym samym, że QA Engineer to osoba odpowiedzialna za zapewnienie, że oprogramowanie i systemy są zgodne z wytycznymi i wymaganiami. To także osoba, która zarządza procesem testowania, aby upewnić się, że wszystkie funkcje i elementy oprogramowania działają poprawnie.
QA Engineer ma na celu zagwarantowanie, że oprogramowanie jest bezpieczne i niezawodne. Aby to osiągnąć, wykonuje różne testy w celu wykrycia błędów, zgodności z wymaganiami i wydajności. QA Engineer jest odpowiedzialny za identyfikację i raportowanie wszelkich problemów i błędów związanych z oprogramowaniem, a następnie współpracę z zespołem deweloperskim w celu ich naprawy.
Podstawowe obowiązki na stanowisku QA Engineer
QA Engineer nie tylko odpowiada za wysoką jakość wytwarzanego oprogramowania, ale także zajmuje się jej propagowaniem wśród zespołu projektowego. W codziennych działaniach musi mieć bowiem na uwadze przyjętą strategię jakości, na którą składają się oczekiwania i wymagania klienta oraz Product Ownera. QA Engineer szuka rozwiązań na pytanie, co należy wykonać, aby jakość końcowego produktu cyfrowego była na możliwie najwyższym stanowisku. Ponadto specjalista na tym stanowisku zajmuje się:
- przeprowadzaniem analiz i dobieraniem potrzebnych narzędzi czy technologii;
- określaniem standardów jakości;
- propagowaniem roli jakości w procesie tworzenia oprogramowania;
- szacowaniem ryzyka i wprowadzaniem procesów ukierunkowanych na maksymalizację jakości;
- identyfikowaniem potrzeb i ustalaniem rodzajów testów, jakie powinny zostać wykonane w danym projekcie;
- optymalizacją wdrażanych procesów testowych.
Z kim współpracuje QA Engineer?
QA Engineer jest ważną częścią każdego zespołu programistycznego. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie, że oprogramowanie i systemy są zgodne z wymaganiami i spełniają wszystkie wymagania. QA Engineer odgrywa również ważną rolę w tworzeniu i utrzymywaniu procedur testowych, aby upewnić się, że oprogramowanie jest niezawodne i bezpieczne.
QA Engineer musi mieć silne umiejętności komunikacyjne, aby móc współpracować z zespołem deweloperskim i zapewnić, że wszystkie wymagania są spełnione. Ponadto QA Engineer musi mieć dobrą znajomość technologii i narzędzi testowych oraz umiejętności analityczne, aby być w stanie skutecznie przeprowadzać testy. Specjalista ten ściśle współpracuje z Product Ownerem, który to m.in. odpowiada za określenie funkcjonalności potrzebnych z perspektywy końcowych użytkowników. QA Engineer musi na co dzień współpracować również z Test Managerem, z którym ustala nie tylko rodzaje testów, ale również ich harmonogram oraz metody raportowania.
Ile zarabia QA Engineer?
Zarobki QA Engineera zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, lokalizacja oraz wielkość firmy, w której pracuje. Średnie wynagrodzenie dla tego stanowiska w Polsce wynosi około 7200-9000 zł brutto na miesiąc.