JavaScript wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania. To sprawia, że rynkowe zapotrzebowanie na doświadczonych developerów biegłych w tej technologii również nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzięki temu nadal przybywa osób, które chcą rozpocząć swoją karierę w branży IT właśnie na stanowisku programisty JavaScript.
Należy zaznaczyć jednak, że rekrutacja w branży nowych technologii z pewnością należy do jednych z najbardziej wymagających i czasochłonnych. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by firma uznała Cię za wartościowego kandydata na stanowisko specjalisty Javascript? Pytania rekrutacyjne – jakich tematów możesz się spodziewać, rekrutując się na tę posadę? Poniżej znajdziesz kilka rudymentarnych kwestii, które często pojawiają się jako pytania rekrutacyjne js, wraz z odpowiedziami i pomocnymi wskazówkami.
Pytania rekrutacyjne JS – jak przygotować się do rozmowy?
Każdy proces rekrutacyjny wiąże się – w mniejszym lub większym stopniu – ze stresem i niepewnością. Konieczność poddania swojej wiedzy i zdobytych dotychczas umiejętności weryfikacji innych osób może wywoływać pewne obawy nie tylko w juniorach, ale również w nieco bardziej doświadczonych specjalistach. Aby uniknąć niepotrzebnego napięcia, które może niekorzystnie wpłynąć na przebieg rozmowy, zaburzając pozytywne wrażenie firmy o danym kandydacie, warto przygotować się do nadchodzącej rozmowy rekrutacyjnej z odpowiednim zaangażowaniem.
To, co możesz zrobić już dziś, aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym, to przygotować się na kilka podstawowych pytań rekrutacyjnych JavaScript, które często padają podczas rekrutacji na stanowisko programisty pracującego w tym języku. Poniżej lista najważniejszych z nich!
3 popularne pytania rekrutacyjne JavaScript
Rekrutacja w branży IT może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od firmy – jej wewnętrznego workflow, metodyki i standardów pracy, a także wymagań i oczekiwań względem samych kandydatów. Mimo to procesy rekrutacyjne na stanowiska programistyczne mają przynajmniej jeden, pewny element wspólny, który obowiązkowo pojawi się w trakcie każdej rekrutacji. Chodzi oczywiście o dotyczące konkretnego języka – JavaScript – pytania rekrutacyjne, których głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy kandydat na dane stanowisko posiada elementarną wiedzę w tym zakresie.
W jaki sposób można deklarować zmienne JS?
Wśród pytań rekrutacyjnych JavaScript może z dużym prawdopodobieństwem pojawić się np. prośba o opisanie sposobów, w jakich można deklarować zmienne JS. Wówczas każdy kandydat powinien wiedzieć, że jest to możliwe na trzy sposoby, wykorzystując w tym celu słowa kluczowe: var, const oraz let.
Var pozwala zadeklarować zmienne funkcyjne i globalne, jednak współcześnie jego używanie postrzegane jest jako błędne, dlatego nie należy go stosować w codziennej pracy – warto, aby kandydat o tym wiedział. Natomiast za pomocą słowa let można tworzyć zmienne bez inicjalizacji, a także wygodnie nadpisywać wartości (stosowane dość rzadko). Const z kolei służy przede wszystkim do deklarowania stałych wartości, które nie będą podlegać już zmianom, a także w sytuacji, gdy chcemy do konkretnej zmiennej przypisać stały obiekt.
Kiedy używa się Bootstrapa?
Kolejne często zadawane pytanie rekrutacyjne JavaScript dotyczy zastosowania Boostrapa. Jest to najpopularniejszy na świecie zbiór bibliotek CSS działający na zasadzie open-source. Programiści korzystają z niego przede wszystkim wówczas, gdy projektują wizualną warstwę strony internetowej. Użycie Boostrapa wiąże się bowiem ze znacznie niższymi kosztami (szczególnie gdy projektujemy rozbudowaną aplikację), a także ułatwia i przyspiesza proces tworzenia kompatybilnych interfejsów.
Co to znaczy, że funkcje są typem pierwszoklasowym?
Typ pierwszoklasowy (ang. first-class type) jest specjalnym konstruktem do przechowywania danych, na którym można wykonywać te same operacje jak na danych wbudowanych typów (np. liczby lub ciągi znaków). Otrzymując takie pytanie rekrutacyjne JS, kandydat może dodatkowo dodać, że typ pierwszoklasowy:
- może być przechowywany w zmiennych, będąc elementem złożonych struktur danych;
- może zostać zwrócony przez procedury/funkcje;
- może być tworzony nawet w trakcie działania programu;
- może być przekazywany jako wartość argumentu w trakcie wywoływania danej procedury lub funkcji.
Przydatne fiszki JavaScript – podstawowe pojęcia
Poniżej znajdziesz dodatkowo fiszki JS, czyli krótkie przypomnienie najważniejszych kwestii dotyczących podstawowych założeń samego języka JavaScript, które z pewnością nie są obce również początkującym specjalistom. Rozmowa rekrutacyjna i związana z nią atmosfera może jednak sprawić, że w stresie nieoczekiwanie zapomnisz jakiegoś istotnego terminu. Dlatego warto uprzednio odświeżyć sobie w głowie nawet te zagadnienia, które mogą wydawać Ci się teraz zupełnie banalne i oczywiste.
Hoisting
Hoisting to wbudowany w JavaScript mechanizm, który wynosi deklarację zmiennych bez ich inicjowania na początek funkcji. Jego dokładne działanie polega na tym, że interpreter przechodzi kod dwukrotnie, wyciągając za pierwszym razem wszystkie deklaracje. Przy drugim przejściu są one już na początku bloku, ponieważ zostały już stworzone wewnętrzne referencje.
DOM
DOM (czyli ang. Document Object Model) określa umiejscowienie i rolę złożonych dokumentów tekstowych HTML w formie modelu obiektowego w pamięci komputera. W przypadku języka JavaScript interfejsy DOM definiowane są przez standardy W3C.
Czym jest domknięcie?
Tzw. domknięcie to specjalny mechanizm, którego zadaniem jest wiązanie funkcji z otaczającym ją stanem. W praktycznym zastosowaniu domknięcie umożliwia dostęp z funkcji wewnętrznej do zasięgu funkcji zewnętrznej.
Rekrutacja JavaScript – pytania rekrutacyjne to nie wszystko!
Rekrutacja programistów Javascript jest wymagająca i trudna również dlatego, że kandydat musi przygotować się nie tylko na pytania rekrutacyjne js, ale również na zadania czysto praktyczne. Podczas rekrutacji w branży IT liczą się bowiem szczególnie rzeczywiste umiejętności techniczne poszczególnych kandydatów, będące dobitnym dowodem na deklarowane przez nich w CV kompetencje i doświadczenie.
Dlatego ważnym punktem spotkania rekrutacyjnego w wielu przypadkach jest tzw. live coding, czyli kodowanie na żywo w obecności osób z zespołu deweloperskiego. Celem jest tutaj przede wszystkim zweryfikowanie za pomocą konkretnych zadań programistycznych – faktycznych kwalifikacji i wiedzy kandydata, a także jego metodyki pracy i podejścia do problemu.