Cykl życia oprogramowania (ang. Software Development Life Cycle) to wieloetapowy proces, obejmujący wszystkie fazy projektu: już od powstania pomysłu i początkowej koncepcji, przez właściwy proces programowania i testy, aż po implementację nowego rozwiązania i jego utrzymanie. Te poszczególne etapy dzielą proces rozwoju oprogramowania na mniejsze zadania, które można łatwo rozdysponować, a następnie szybko zmierzyć ich efektywność. Na czym dokładnie polega proces zwinnego wytwarzania oprogramowania? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zwinny rozwój oprogramowania – co to oznacza w praktyce?
Branża IT należy do jednego z najdynamiczniej rozwijającego się sektora usług. To z kolei sprawia, że poddawana jest ona ciągłym przeobrażeniom. Firmy, które chcą utrzymać konkurencyjność na tym wymagającym rynku, muszą zatem dotrzymywać tempa dokonującym się co rusz zmianom i innowacjom. Wzrasta ponadto zapotrzebowanie na specjalistów IT, ponieważ coraz więcej firm dostrzega potrzebę uzupełnienia swej organizacji o profesjonalne zaplecze technologiczne.
To sprawia natomiast, że coraz ważniejsze okazują się indywidualne potrzeby poszczególnych przedsiębiorstw. Firmy świadczące usługi IT stają tym samym przed koniecznością dostosowania swojej oferty do wymagań klientów, które stale rosną. Projekty, zwłaszcza te realizowane dla dużych, zaawansowanych technologicznie firm, cechują się częstokroć dużym skomplikowaniem, przez co stanowią wieloetapowe przedsięwzięcie. Cechą współczesnych projektów IT jest też ich duża zmienność: początkowe koncepcje często ewoluują bowiem już w trakcie realizacji. Właśnie dlatego nowoczesne podejście do programowania powinno być otwarte na tę zmianę, tworząc dogodne warunki do sprawnego adaptowania się do zmieniającego się środowiska.
Etapy rozwoju oprogramowania
Efektywny proces rozwoju oprogramowania i sprawna współpraca na linii software house-klient są niezbędne do tego, by stworzyć nowoczesny, w pełni funkcjonalny produkt. Całe przedsięwzięcie można przedstawić w kilku poniższych etapach zgodnych z duchem Agile.
Planowanie
Na planowanie składa się analiza potrzeb klienta, jego celów biznesowych i szczegółowych wymagań odnośnie do zleconego projektu. Omówienie tych kwestii ma za zadanie lepiej spriorytetyzować poszczególne działania, a także wykluczyć potencjalne ryzyka i blokery. Na tym etapie ustala się także dokładny zespół projektowy, harmonogram kolejnych etapów prac i cyklicznych spotkań z dedykowanymi dla danego projektu specjalistami, a także dokonuje się estymacji budżetu.
Projektowanie i kodowanie
To najdłuższy etap cyklu, podczas którego należy dokładnie ustalić technologie i narzędzia, które zostaną wykorzystane do realizacji projektu. Po dokonaniu tego wyboru można przejść do właściwej fazy programowania, gdzie poszczególne zadania są dzielone na krótkie, zwykle dwutygodniowe sprinty, dzięki którym można na bieżąco weryfikować postępy prac. Podczas kodowania warto tworzyć również dokumentację z instrukcjami dla innych programistów wraz z przewodnikiem na temat funkcji aplikacji dedykowanym dla jej końcowych użytkowników. Finalnym efektem tego etapu powinno być zatem w pełni działające oprogramowanie i udokumentowany kod źródłowy.
Testowanie oprogramowania
Testy stworzonego oprogramowania to konieczność, o jaką należy zadbać jeszcze przed oddaniem produktu do klienta. Testowanie ma bowiem na celu sprawdzenie, czy zaprojektowane rozwiązanie działa zgodnie z wymaganiami opisanymi w SRS. Warto przetestować także jego szybkość, responsywność i wydajność pod obciążeniem. Zwykle wykonuje się zarówno testy jednostkowe (badające każdy moduł osobno), jak i integracyjne (analizujące to, jak poszczególne moduły ze sobą współpracują). Proces ten powinien trwać aż do momentu, gdy oprogramowanie będzie całkowicie wolne od błędów.
Wdrożenie i utrzymanie
W pełni działający produkt można zaaplikować do środowiska produkcyjnego. Na tym nie kończy się jednak praca programistów, ponieważ stworzone oprogramowanie należy utrzymywać i stale rozwijać. Skrupulatne monitorowanie i regularne aktualizowanie sprawi, że stworzone rozwiązanie będzie odpowiednio dostosowane do aktualnych potrzeb biznesowych i zmian zachodzących na rynku usług IT.