Mając ugruntowany pomysł na projekt IT, z pewnością zależy Ci na znalezieniu odpowiednich specjalistów, którzy pomogą Ci w realizacji Twoich celów, przekuwając początkową wizję w gotowy, w pełni funkcjonalny produkt cyfrowy. Wybierając firmę do wykonania projektu, standardowo bierze się pod uwagę szereg czynników. Obok doświadczenia firmy, opinii ich dotychczasowych klientów czy używanego przez nią stacku technologicznego warto zwrócić uwagę również na metodykę zarządzania projektami w danej organizacji. Okazuje się bowiem, że sposób pracy determinuje nie tylko wewnętrzną organizację zespołu, ale również wpływa na Twój kontakt ze specjalistami i możliwość wprowadzania zmian w tworzonym projekcie. Popularną metodą prowadzenia projektów w fimach IT jest model kaskadowy, czyli Waterfall. Czym jest ta metodyka, na czym polega i kiedy się opłaca? Jak wypada w zestawieniu waterfall vs scrum? Sprawdź!
Waterfall jako metodyka zarządzania projektami
Poszczególne firmy działające w branży IT używają różnych metodyk prowadzenia projektów do rozwoju oprogramowania. Trzeba przy tym pamiętać, że preferowany model pracy w znaczący sposób determinuje wiele działań, oddziałując na cały proces produkcyjny – od pomysłu, przez projektowanie, aż do implementacji nowego rozwiązania i jego dalszego efektywnego utrzymania.
Na czym polega metodyka Waterfall?
Model kaskadowy w projektach IT zakłada podział jego kolejnych części na mniejsze kawałki. Liniowość waterfalla wymaga tego, by każdy kolejny etap prac następował dopiero po zakończeniu poprzedniego, zachowując przy tym ustaloną wcześniej kolejność. Taki sposób postępowania daje z pewnością dużą przejrzystość w zarządzaniu projektem, jednak – z drugiej strony – w pewien sposób ogranicza możliwość wprowadzania zmian w poprzednio zrealizowanych etapach.
Jakie są najważniejsze cechy metody kaskadowej?
Jak wspomniano, kluczową cechą metodyki waterfall okazuje się fakt, że poszczególne etapy cyklu życia oprogramowania następują bezpośrednio po sobie, co można przedstawić za pomocą następującego schematu:
- planowanie;
- analiza;
- projekt;
- implementacja;
- testowanie;
- utrzymanie.
Dzięki takiemu podejściu klient dokładnie wie, czego może oczekiwać na zakończenie każdego kolejnego etapu projektu. Trzeba jednak zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że model kaskadowy niesie za sobą pewne ograniczenia, z których najważniejszym okazuje się brak możliwości powrotu do poprzedniego etapu. To z kolei wymaga od osób zarządzających całym przedsięwzięciem bezbłędnego zdefiniowania początkowych założeń projektu, ustalenia jego realizacji w najdrobniejszych szczegółach oraz profesjonalnego zaplanowania kolejnych działań. Błąd poczyniony na początku pracy może bowiem skutkować licznymi, trudnymi do pokonania komplikacjami na dalszych etapach realizacji projektu.
Zalety wykorzystania modelu kaskadowego w projektach IT
Zaletą metody kaskadowej i jednocześnie jednym z najczęstszych powodów, dla których poszczególne firmy technologiczne decydują się na wykorzystanie waterfalla wewnątrz swoich organizacji, jest niewątpliwa prostota tego modelu pracy. Waterfall i związana z nim linearność nie wymaga bowiem aż tak dużego zaangażowania i doświadczenia ze strony Project Managera – dobrze zaplanowany projekt zarządza się w zasadzie sam.
Na fakcie tym może skorzystać również sam zespół deweloperski odpowiedzialny za jego realizację. Każde zadanie jest bowiem zaplanowane odpowiednio wcześnie, sprecyzowane i opisane w jasny sposób, a także posiada niezbędną dokumentację. Już na samym początku prac precyzyjnie ustalona zostaje liczba wymaganych roboczogodzin przeznaczonych na to przedsięwzięcie, a programiści znają dokładnie także potrzebne funkcjonalności. Działając zgodnie z zasadami metodyki kaskadowej, nie ma zatem miejsca na żadne niespodzianki.
Czy model Waterfall ma jakieś wady?
Mimo wskazanych zalet metodyki waterfall nie można zapominać również o tym, że związana z nim linearność sprawia, że ten sposób prowadzenia projektu IT jest zdecydowanie mniej elastyczny niż alternatywne metody zarządzania.
Realizując projekt w sposób kaskadowy, trzeba mieć świadomość, że ograniczamy sobie w ten sposób możliwość wprowadzania modyfikacji w już zrealizowanych etapach. Z tego powodu jakiekolwiek poślizgnięcie się lub błąd we wcześniejszej fazie projektu czy też nieoczekiwana zmiana założeń mogą ostatecznie okazać się dużo kosztowniejsze w realizacji. W takiej sytuacji cały zespół projektowy zmuszony będzie bowiem do wstrzymania pracy i powrócenia do poprzedniej fazy lub nawet rozpoczęcia działań zupełnie od początku. Jest to szczególnie ryzykowne w branży IT, gdzie charakter projektów niejednokrotnie wymaga dokonywania licznych zmian już w trakcie ich realizacji.
Metody prowadzenia projektów: metodyka waterfall vs scrum
Wśród metodyk zarządzania projektami w firmach technologicznych już od dłuższego czasu dominuje Agile. Czym różni się od modelu kaskadowego i jak wypada na jego tle?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Agile zakłada, że początkowe wymagania klienta i założenia projektu mogą ulec znacznej zmianie już w trakcie jego realizacji. Fakt ten pociąga za sobą konieczność szybkiej adaptacji do stale zmieniających się warunków, dlatego metodyka ta umożliwia wprowadzanie modyfikacji na bieżąco, a cały proces przebiega w formie krótkich (najczęściej dwutygodniowych) interacji. Działa tutaj zasada stopniowego realizowania niewielkich zadań podzielonych na konkretne części. Efektywność każdego etapu jest regularnie weryfikowana, a zaobserwowane wnioski pozwalają zespołowi stale usprawniać ich pracę w celu dostarczenia produktu o możliwie najwyższej jakości.
Jak zatem widać, założenia waterfall znacząco różnią się od tego, co proponuje agile. Są to dwie całkowicie odrębne metodyki prowadzenia projektów IT. Model kaskadowy wydaje się z pozoru znacznie prostszy – łatwiej bowiem z góry określić wymagania i zaplanować projekt, a następnie trzymać się ustaleń niż stale dostosowywać tworzone rozwiązanie do dynamicznie zmieniających się warunków. Jednak to właśnie elastyczność Agile sprawia, że dziś zdecydowana większość firm IT porzuca zasady waterfall i próbuje nowego podejścia do realizacji ich innowacyjnych projektów.