Innowacyjne technologie i coraz nowocześniejsze rozwiązania cyfrowe determinują rozwój współczesnego biznesu, który coraz śmielej wykorzystuje możliwości związane z pojawiającymi się narzędziami. W parze z rosnącą popularnością produktów cyfrowych naturalnie idzie również zwiększony popyt na doświadczonych specjalistów IT. Jednocześnie nie każda firma może pozwolić sobie na zorganizowanie wewnątrz własnej organizacji rozbudowanego działu IT, który byłby w stanie efektywnie obsłużyć wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa. Dlatego skutecznym sposobem na uzupełnienie zespołu o doświadczonych deweloperów okazuje się outsourcing programistów. Na czym konkretnie polega usługa outsourcingu, kiedy warto z niej skorzystać i komu szczególnie dedykowana jest ta forma współpracy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Outsourcing usług IT to opłacalne rozwiązanie dla biznesu
Outsourcing IT polega na okresowym wynajmie zewnętrznych specjalistów posiadających konkretne umiejętności i wyspecjalizowanych w różnych obszarach wytwarzania oprogramowania.
Zlecenie obsługi informatycznej firm w ręce profesjonalnego dostawcy usług IT to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością wśród właścicieli rozmaitych przedsiębiorstw – zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych firm, którym zależy jednak na utrzymaniu przewagi konkurencyjnej na coraz bardziej wymagającym rynku. To sprawia, że rośnie udział przedsiębiorstw, które poszukują kompleksowego wsparcia ze strony wykwalifikowanych programistów, np. do realizacji lukratywnego zlecenia, do którego obsłużenia potrzebują pomocy zewnętrznych ekspertów.
W takich przypadkach wysoce opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu usług IT. Wynajem zewnętrznych specjalistów to przede wszystkim sposób na efektywną i terminową realizację projektu, szybkie rozpoczęcie prac i znaczące zredukowanie czasu, a także kosztów całego przedsięwzięcia.
Outsourcing programistów – komu dedykowana jest usługa outsourcingowa?
Outsourcing usług IT to rozwiązanie godne do rozważenia szczególnie przez przedsiębiorstwa, które:
- nie posiadają wewnątrz własnej organizacji wystarczających zasobów do samodzielnej realizacji wszystkich zadań związanych z przeprowadzeniem rozbudowanego projektu IT – mowa tutaj zarówno o budżecie potrzebnym na ten cel, jak i czasie oraz kompetencjach i własnym know-how do jego skutecznego osiągnięcia;
- mają perspektywę zrealizowania zyskownego zlecenia, do którego potrzebują konkretnych kompetencji i specjalistycznych umiejętności wykraczających poza możliwości zespołu;
- są na etapie skalowania swojego biznesu i chcą uzupełnić zespół o określonych specjalistów IT bez konieczności ponoszenia ryzyka i kosztów związanych z zatrudnieniem pełnoetatowych pracowników.
Natomiast decydując się na skorzystanie z usługi outsourcingowej, firmy takie zyskują jednocześnie dostęp do doświadczonych specjalistów potrzebnych do realizacji ich celów biznesowych, nie tracąc przy tym kontroli nad zarządzaniem zespołem. Outsourcing programistów pozwala im jednak bardziej skupić się na rozwijaniu podstawowej działalności, nie martwiąc się o braki kompetencyjne w organizacji.
Jakie korzyści przynosi outsourcing IT?
Outsourcing usług IT to skuteczny sposób na optymalizację kosztów i czasu pracy. Wynajem zewnętrznych programistów pozwala przede wszystkim uniknąć konieczność organizowania wieloetapowego procesu rekrutacyjnego, który w branży nowych technologii często okazuje się nie tylko czasochłonny, ale również kosztowny. Dzięki temu firmy decydujące się na outsourcing specjalistów IT nie muszą ponosić wydatków wynikających z faktu utworzenia nowego miejsca pracy i dalszego utrzymania pracownika etatowego (m.in. koszty obsługi księgowej i administracyjnej, zakupu dodatkowego sprzętu, zorganizowania przestrzeni biurowej czy onboardingu nowych pracowników i ewentualnych szkoleń). Jakie jeszcze korzyści dla firm przynosi outsourcing programistyczny?
Wykwalifikowany zespół specjalistów
Korzystając z usługi outsourcingu, masz zagwarantowane wsparcie dodatkowych programistów, a także innych potrzebnych Ci specjalistów IT (np. inżynierów DevOps, testerów oprogramowania czy projektantów UX/UI). Współpraca z zespołem specjalistów o zdywersyfikowanych kompetencjach pomoże Ci zredukować ryzyko niepowodzenia projektu czy wystąpienia niepożądanych blokerów.
Elastyczne warunki współpracy w ramach outsourcingu IT dla firm
To, co szczególnie cenią sobie firmy, które decydują się na skorzystanie z usługi outsourcingu, to przede wszystkim elastyczne warunki współpracy. Firmy oferujące IT outsourcing zwykle dopuszczają bowiem możliwość podjęcia współpracy na różnym etapie rozwoju projektu. Tym samym przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich wsparcia w dowolnym momencie: zarówno na początkowym etapie przedsięwzięcia, jak i już w jego trakcie, jeśli nagle zauważą potrzebę włączenia do projektu dodatkowych specjalistów.
Elastyczność dotyczy również czasu trwania współpracy z firmą od outsourcingu programistów – możesz zgłosić się do niej zarówno z kontraktem krótkoterminowym, jak i takim zaplanowanym nawet na kilka miesięcy czy lat. Zewnętrzni programiści mogą ponadto pracować dla Ciebie zdalnie lub na miejscu w biurze.
Dostęp do najnowszych technologii i narzędzi
Wybór odpowiednich technologii i języków programowania jest kluczowy w trakcie realizacji każdego projektu IT. Jednocześnie ostateczny dobór narzędzi zależy w dużej mierze od specyfiki danego zlecenia i jego indywidualnych wymogów.
Dlatego nierzadko może zdarzyć się sytuacja, że pomysł na dany produkt cyfrowy jest na tyle rozbudowany i zaawansowany, że stanowczo wykracza poza możliwości jednego zespołu, wymagając wsparcia ze strony nie tylko fronted developerów, ale również backend developerów i innych specjalistów IT. To powód, dla którego wszechstronny zespół o zdywersyfikowanych umiejętnościach jest dziś tak w cenie. Usługa outsourcingu daje natomiast łatwy dostęp do wielu ekspertów wyspecjalizowanych w różnych technologiach, którzy będą w stanie efektywnie obsłużyć Twoje zlecenie.
Ile kosztuje outsourcing IT?
Outsourcing specjalistów IT pozwala skutecznie zadbać o wewnętrzne potrzeby informatyczne firmy, ale wiąże się jednocześnie z określonymi kosztami. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto uprzednio rozważyć kilka istotnych czynników, odpowiadając na pytania takie jak:
- czy obecnie zatrudniony zespół developerski jest wystarczająco dobrze wykwalifikowany? Jeśli bowiem w teamie pracują w większości osoby na stanowiskach juniorskich lub regulach/mid, można spodziewać się, że utrzymanie takich pracowników i ich rozwój będzie wymagać zaangażowania większych środków (np. z uwagi na konieczność dodatkowych konsultacji na zewnątrz czy regularnych szkoleń);
- czy firma posiada wystarczająco nowoczesny sprzęt? Jeśli nie, efektywność etatowych pracowników może znacząco się osłabić;
- czy firma jest przygotowana do efektywnego skalowania? Jeśli nie, może pojawić się potrzeba szybkiego uzupełnienia braków kompetencyjnych w zespole, co – przy dzisiejszych realiach rekrutacyjnych – może być trudne i wymagające.