Dynamiczny rozwój branży nowych technologii sprawia, że na rynku wciąż utrzymuje się rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT. Wśród wielu ofert pracy udostępnianych przez rozmaite firmy technologiczne znaleźć można ogłoszenia skierowane nie tylko do programistów, ale również do innych specjalistów z tej branży, w tym testerów oprogramowania. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, jak istotna w cyklu życia oprogramowania jest faza testowania, trudno się temu zjawisku dziwić. Na czym konkretnie polega testowanie oprogramowania i jakie obowiązki wchodzą w zakres specjalisty pracującego na stanowisku testera IT? Co robi tester automatyzujący i jakie inne rodzaje testów oprogramowania można wymienić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega testowanie oprogramowania i co robi tester IT?
Na cykl życia każdego oprogramowania składa się kilka kluczowych etapów, które wymagają zaangażowania szeregu różnorodnych specjalistów. Obok samych programistów potrzebni są bowiem specjaliści tacy jak UX/UI designerzy, inżynierzy DevOps czy właśnie testerzy oprogramowania (np. tester automatyzujący). Jedną z końcowych faz wspomnianego cyklu, mająca niebagatelne znaczenie dla powodzenia całego projektu i efektu finalnego, jest bowiem etap testowania oprogramowania. Liczba i jakość wykonanych testów to sprawa priorytetowa, szczególnie w przypadku złożonych aplikacji o wielu zaawansowanych funkcjonalnościach i skomplikowanej logice biznesowej.
Testy oprogramowania to zadanie, które należy wykonać jeszcze przed zaimplementowaniem produktu cyfrowego do środowiska produkcyjnego. Proces testowania oprogramowania służy bowiem do tego, aby upewnić się, że wytworzone rozwiązanie jest naprawdę wysokiej jakości i nie zawiera żadnych błędów, które mogły zostać przeoczone na wcześniejszych etapach projektu. Wykonanie profesjonalnych testów jest gwarancją, że zaprojektowany produkt spełnia najlepsze standardy, jest wolny od złośliwego oprogramowania i może zostać uznany za w pełni funkcjonalne rozwiązanie, gotowe do oddania w ręce końcowych użytkowników.
To wszystko sprawia, że kwestię testowania oprogramowania należy dokładnie przemyśleć i zaplanować już na etapie opracowywania specyfikacji projektowej. Wybór optymalnego rodzaju testów oprogramowania powinien uwzględnić kilka istotnych czynników, wśród których można wskazać m.in.:
- wysokość budżetu przeznaczonego na realizację danego projektu IT;
- indywidualne wymagania i potrzeby projektu;
- wewnętrzne zasoby i możliwości zespołu projektowego;
- czas przewidziany na realizację przedsięwzięcia;
- strukturę danego projektu IT.
Testowaniem oprogramowania zajmują się specjalnie wykwalifikowani w tym celu pracownicy, czyli testerzy automatyzujący lub manualni.
Rodzaje testów oprogramowania – tester automatyzujący i manualny
Podstawowym celem testowania oprogramowania w każdym przypadku pozostaje weryfikacja działania produktu cyfrowego. Wprawiony tester oprogramowania jest w stanie odpowiedzieć na pytania takie jak np.:
- czy stworzone rozwiązanie rzeczywiście spełnia założone cele?
- czy nowe oprogramowanie działa poprawnie na wszystkich zakładanych w projekcie urządzeniach i platformach?
- czy wydajność oprogramowania jest dobra?
- czy produkt spełnia wszystkie standardy jakości i normy bezpieczeństwa?
Wybór odpowiedniego modelu testowania zależny jest jednak od specyfiki poszczególnych projektów i ich indywidualnych wymogów. Wśród dwóch najpopularniejszych rodzajów testów oprogramowania można natomiast wskazać:
- testy manualne – jakość kodu jest sprawdzana ręcznie przez testera oprogramowania, który przygotowuje scenariusze testowe oraz raporty, nie wykorzystując w tym celu specjalnego oprogramowania;
- testy automatyczne – są uruchamiane za pomocą specjalnych komend, programów lub skryptów, opierają się na wstępnie zaprojektowanym scenariuszu, który w sposób automatyczny dokonuje porównania otrzymywanych wyników z tymi zakładanymi w dokumencie.
Jak zostać testerem automatyzującym?
Testerzy oprogramowania pełnią istotną rolę w każdym projekcie IT. Niekiedy ich praca może okazać się nawet kluczowa dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Aplikacja, która zawiera liczne błędy, bugi czy inne problemy techniczne, może bowiem skutecznie zniechęcić użytkowników do dalszego korzystania z niej. Aby zatem mieć pewność, że stworzone rozwiązanie jest wysokiej jakości, należy uprzednio oddać je do weryfikacji przez doświadczonego testera oprogramowania. Czego oczekuje się od specjalisty na tym stanowisku i kto może myśleć o karierze testera IT?
Tester oprogramowania – wymagania
Od testera automatyzującego wymaga się pewnej znajomości istotnych języków programowania (np. Java czy Python), a także umiejętnej obsługi popularnych frameworków (np. Selenium lub Cypress). Kompetencje z tego zakresu są niezbędne, ponieważ testy automatyczne są uruchamiane przy użyciu dedykowanych narzędzi i skryptów. Trudno więc robić to efektywnie, nie znając podstawowych rozwiązań. Jednak w przypadku testerów automatyzujących – obok konkretnych umiejętności technicznych – wymaga się również dobrze rozwiniętych kompetencji miękkich. Specjalista ten musi bowiem potrafić sprawnie identyfikować zaistniałe usterki i problemy, a także cechować się umiejętnością analitycznego myślenia i szybkiego łączenia faktów.
Kto może zostać testerem oprogramowania?
Podczas ubiegania się o stanowisko testera automatyzującego pewnym atutem będzie z pewnością wcześniejsze doświadczenie w testowaniu manualnym. Nie oznacza to jednak jednocześnie, że ta ścieżka kariery jest zamknięta dla osób, które nie były dotychczas związane z tym tematem, ale chcą się przebranżowić i np. uczestniczą w tym celu w specjalnych kursach na testera automatyzującego. Należy bowiem zaznaczyć, że w zawodzie tym równie istotne są cechy takie jak: skrupulatność, wnikliwość, spostrzegawczość i łatwość w wyszukiwaniu błędów i problemów oraz ich trafnego interpretowania. Ważna jest również komunikacja z zespołem i umiejętność przekazywania zaobserwowanych wniosków dalej – do działów IT czy konkretnych osób odpowiedzialnych za dany produkt. Jest to zestaw cech pożądanych u każdego testera oprogramowania.
Praca testera oprogramowania – czy warto?
Zawód testera oprogramowania to z pewnością zawód przyszłościowy, niosący szerokie perspektywy rozwoju. Popyt na wykwalifikowanych testerów automatyzujących wciąż rośnie, o czym świadczą choćby rozliczne oferty pracy publikowane przez firmy technologiczne na popularnych job boardach. Praca testera oprogramowania to dodatkowo gwarancja satysfakcjonujących zarobków, utrzymujących się znacznie powyżej średniej.