W ciągu ostatnich dwóch lat popularność podcastów wzrastała w zawrotnym tempie, zdobywając uwagę nie tylko młodzieży, ale – dzięki bogactwu różnorodności publikowanych tematów i formatów przez licznych twórców internetowych – tą formą rozrywki żywo zainteresowali się odbiorcy właściwie w każdym wieku.
Jak pokazują dostępne w sieci statystyki i prognozy, trend ten nie słabnie, a wręcz przeciwnie – począwszy od kwietnia 2020 roku, podcasty stają się coraz chętniej odtwarzane przez szeroką grupę odbiorców i nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała się jakkolwiek zachwiać.
Widać to doskonale chociażby na przykładzie Polski. W naszym kraju bowiem w pierwszej połowie wspomnianego roku, podcastów dostępnych w jednej z najpopularniejszych platform do nagrywania podcastów, Spotify, wysłuchała zawrotna liczba odbiorców. Jak podają jej twórcy, było to aż 300% więcej godzin odtworzonych podcastów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Warto przy tym dodać, że rośnie nie tylko liczba odbiorców tej formy publikacji internetowej, ale również wzrasta udział aktywnych twórców – także wśród firm, które w trosce o employer branding sięgają po nowoczesne formaty i nowe kanały dotarcia do klientów. Dzieje się tak, ponieważ ich tworzenie – dzięki nowoczesnym programom do nagrywania podcastów – staje się dziś coraz prostsze i szerzej dostępne. Sprawdź, jak zacząć nagrywać podcast!
Jak nagrać podcast – krok po kroku
Nagrywanie podcastów słusznie może początkowo budzić pewne obawy, szczególnie w niedoświadczonych twórcach, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę w internecie. Pytanie o to, jak zacząć nagrywać podcast, rodzi automatycznie szereg wątpliwości zarówno odnośnie do potrzebnego sprzętu, jak i najlepszej platformy, na której warto publikować autorskie audycje.
Tymczasem okazuje się, że we współczesnym świecie, zachłannie korzystającym ze wszelkich nowości technologicznych, samo nagrywanie podcastów nie należy do przesadnie trudnych czy skomplikowanych zadań. Co warto przygotować na początek i jak nagrać podcast? Wyjaśniamy krok po kroku.
Mikrofon USB do nagrywania podcastów
Jednym z kluczowych narzędzi do nagrywania podcastów jest oczywiście mikrofon. Oferta rynkowa tego rodzaju sprzętu jest naprawdę szeroka, a ostateczny wybór urządzenia zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań.
Wprawdzie gdy zastanawiasz się, jak zacząć nagrywać podcast, i planujesz to robić jedynie hobbystycznie lub tylko chcesz spróbować swoich sił, by sprawdzić, czy ta forma aktywności w sieci jest dla Ciebie, możesz na początku nagrywać z użyciem mikrofonu w laptopie. Jeśli natomiast zależy Ci na świetnej jakości dźwięku, bo np. chcesz zacząć publikować podcast w ramach Twojej działalności biznesowej, lepszym rozwiązaniem będzie zakup zewnętrznego mikrofonu.
Chcąc zacząć nagrywać podcast, możesz wybrać np. podstawowy mikrofon typu mini-jack, który podłączysz do gniazda auto. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest jednak specjalny mikrofon USB do nagrywania podcastów. Takie urządzenie gwarantuje naprawdę zadowalającą jakość dźwięku i doskonałe brzmienie głosu osoby mówiącej. To ostatnie możliwe jest dzięki temu, że najczęściej mikrofon USB jest kompatybilny z tzw. pop filtrem, który skutecznie eliminuje wszystkie niepożądane głoski wybuchowe, zapewniając niczym niezakłócony dźwięk.
Prawidłowa akustyka w pomieszczeniu
Zastanawiasz się, jak zrobić podcast? To, co musisz wykonać w pierwszym kroku, to zadbać o odpowiednią aranżację i akustykę w pomieszczeniu, w którym planujesz nagrywać przyszłe podcasty. Jak zacząć przygotowania pokoju do nagrywek?
Aby uniknąć niepożądanego pogłosu w pomieszczeniu, który z pewnością zakłóciłby przyjemny odbiór Twojego podcastu, przede wszystkim postaraj się możliwie najlepiej wygłuszyć pokój. Pogłos powstaje bowiem na skutek odbijania się fali akustycznej od gołych ścian, dlatego odpowiednie wygłuszenie przestrzeni jest niezwykle ważne – zwłaszcza gdy w pokoju masz niewiele mebli. Dobry efekt da w tym przypadku nawet powieszenie grubych zasłon we wszystkich oknach. Dodatkowo na czas nagrywania podcastów możesz też rozwiesić np. koce z solidnego materiału, które powinny skutecznie pochłonąć dźwięk.
W profesjonalnych studiach stosuje się natomiast specjalne pułapki akustyczne – najczęściej w postaci specjalnych absorberów dźwięku lub dyfuzorów. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z podcastem, możesz wykorzystać domowe sposoby.
Program do nagrywania podcastów
Myśląc o tym, jak zacząć nagrywać podcast, na pewno Twoim pierwszym pomysłem jest znalezienie internetowych platform dedykowanych temu zadaniu. Programy do nagrywania podcastów są stale ulepszane i dają coraz większe możliwości dla twórców. Poniżej znajdziesz kilka przykładów najpopularniejszych narzędzi do rejestracji dźwięku dla twórców podcastów.
Audacity – darmowy program do nagrywania podcastów
Ta bezpłatna aplikacja do nagrywania podcastów działa zarówno na systemach Windows, jak i Apple Mac, dzięki czemu jest szeroko dostępna i często wybierana przez internetowych twórców. To, co jest jedną z kluczowych zalet tej platformy, to fakt, że umożliwia ona pracę na wielu ścieżkach w tym samym czasie. To sprawia, że możesz bez problemu nagrać jednocześnie kilku rozmówców, dodając – na kolejnej ścieżce dźwiękowej – preferowany podkład muzyczny.
Iris.fm – płatna platforma do nagrywania
Na rynku programów do nagrywania podcastów nie brakuje oczywiście takich, których subskrypcja wiąże się z koniecznością uiszczenia pewnej opłaty. Mimo wersji płatnej Iris.fm jest z pewnością platformą wartą przetestowania, ponieważ zapewnia wiele użytecznych funkcjonalności, które usprawnią proces nagrywania podcastu. Co istotne, program umożliwia też nagrania jednej godziny testowo – za darmo.
Zencastr – internetowa platforma do tworzenia podcastów
Plusem tego programu jest bez wątpienia to, że nie wymaga on instalowania żadnych dodatkowych aplikacji, a pozostaje łatwo dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Ponadto platforma pozwala nagrywać rozmowy wielu osób, nawet jeśli znajdują się relatywnie daleko od siebie. Następnie narzędzie automatycznie miksuje wszystkie zebrane głosy w jeden spójny podcast.
Jak zacząć nagrywać podcast – przydatne dodatki
Nagrywanie podcastów to nie tylko rejestracja głosu osoby/osób mówiących. Aby uatrakcyjnić format i przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych odbiorców, warto wyposażyć się w kilka dodatkowych aplikacji, które ułatwią Ci cały proces.
Freepdm.com, czyli darmowa baza podkładów muzycznych
Podcast jest o wiele przyjemniejszy w odbiorze, jeśli zawiera spójną i odpowiednio wyselekcjonowaną warstwę muzyczną w tle. Ciekawymi elementami podcastu są również intrygujące i charakterystyczne dla danego twórcy intro (czyli muzyczny jingiel puszczany na początku) oraz outro (dodawany na końcu podcastu). Na to wszystko pozwala Freepdm.com, gdzie można wybrać odpowiedni podkład muzyczny. Dzięki temu cały podcast przybierze bardziej profesjonalną formę.
Anchor.fm – bezpłatna platforma do publikacji i hostingu podcastów
Ostatnim krokiem tworzenia podcastu jest oczywiście jego publikacja. Dobrym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku Anchor.fm, czyli bezpłatny program do publikacji i hostingu podcastów od firmy Spotify.
Jak nagrać podcast na Spotify?
Spotify to jedna z największych platform z podcastami, która z roku na rok zdobywa coraz więcej oddanych użytkowników. To sprawia z kolei, że duża część twórców publikuje swoje słuchowiska właśnie tam.
Jak nagrać podcast na Spotify? Należy założyć konto, podać adres RSS podcastu, a następnie wybrać rodzaj hostingu oraz określić kategorię Twoich przyszłych audycji. Później wystarczy jedynie czekać na weryfikację przez Spotify i dodanie Twojego podcastu do katalogu. I to wszystko! Powodzenia!