Z uwagi na fakt, że współcześni użytkownicy Internetu stają się z roku na rok bardziej wymagający, nowoczesne strony internetowe muszą spełniać szereg wymagań. Oprócz tego, że powinny być w pełni responsywne, intuicyjne i wygodne w nawigowaniu, dziś coraz większy nacisk kładzie się również na ich stronę wizualną. Jak stworzyć jednak atrakcyjną witrynę internetową, która będzie przyciągała wielu użytkowników, skutecznie spełniając założenia biznesowe? Jednym z najnowocześniejszych i bardzo popularnych narzędzi do projektowania i prototypowania m.in. stron internetowych jest Figma. Sprawdź, jakie możliwości daje ta platforma i dowiedz się, w jaki sposób tworzyć nowoczesne serwisy internetowe w oparciu o projekty wykonane w Figma!
Figma – do czego służy i jak działa?
Pierwsza wersja Figmy została wydana w 2016 roku, a w ciągu lat narzędzie to stało się ciekawą alternatywą dla pakietów pochodzących od Adobe czy Corela, które jeszcze do niedawna cieszyły się ogromną popularnością. Dziś wielu specjalistów świadomie wybiera oprogramowanie Figma, które daje szerokie możliwości w zakresie tworzenia autorskich projektów innowacyjnych stron internetowych. Przede wszystkim umożliwia ono tworzenie interaktywnych widoków i posiada wiele funkcjonalności, a przy tym ma prosty bardzo przejrzysty interfejs, dzięki czemu jest stosunkowo łatwe w obsłudze nawet dla początkujących.
Z wykorzystaniem Figmy można tworzyć i sprawnie edytować grafikę rastrową oraz wektorową we wspólnym polu roboczym. Aplikacja pracuje w chmurze, co sprawia, że może działać bez problemu na każdym urządzeniu, a nagły brak dostępu do sieci nie niesie ryzyka
utraty dotychczas wykonanych prac. Figma automatycznie zapisuje postępy prac, a ponadto umożliwia przywrócenie kopii roboczej w dowolnym momencie. Dzięki temu zarówno graficy, jak i projektanci strony internetowych oraz programiści mogą w czasie rzeczywistym dzielić się kolejnymi efektami prac, wygodnie i szybko przesyłając niezbędne pliki w obrębie zespołu projektowego. To znacznie ułatwia komunikację i usprawnia pracę między poszczególnymi specjalistami, sprawiając jednocześnie, że tworzenie nawet skomplikowanych projektów graficznych okazuje się zdecydowanie prostsze.
Jak wykonać konwersję Figma do WordPress?
Panel CMS WordPress umożliwia szybką edycję treści zawartych na stronie internetowej. Za pomocą tej platformy można w łatwy i wygodny sposób rozbudowywać serwis i dodawać nowe funkcjonalności, wykorzystując do tego gotowe wtyczki. Jak wygląda konwersją Figmy do WordPressa? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych etapów tego procesu.
Analiza i kosztorys
Ostateczna wysokość budżetu uzależniona jest w dużym stopniu od złożoności danego prototypu i projektu, a także celów biznesowych poszczególnych Klientów i branży, w której działają. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac projektowych należy wykonać szczegółową analizę i przygotować kompleksową specyfikację projektową. Takie podejście usprawnia proces projektowania i ułatwia komunikację w zespole, minimalizując ryzyko nieporozumień czy błędów w trakcie realizacji zlecenia. Warto stworzyć brief strony internetowej, który będzie zawierał kluczowe wymagania klienta, a w dalszym kroku przygotować makietę UX przyszłego serwisu. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie odpowiedniego układu treści i rozlokowanie poszczególnych elementów na stronie jeszcze przed rozpoczęciem właściwego projektowania.
Rozwój projektu
Kolejnym etapem prac jest rozpoczęcie kodowania layoutu witryny WordPress zgodnie z wytycznymi dotyczącymi poprawnego tworzenia stron internetowych i standardami tego CMS. Właściwie zakodowana strona internetowa to taka, która jest szybka, atrakcyjna wizualnie i przyjazna dla użytkownika.
Testowanie, optymalizacja i implementacja
Testy i optymalizacja pod kątem SEO to czynności, których nie sposób pominąć w procesie projektowania strony. Dlatego przed oddaniem gotowej witryny w ręce klienta należy upewnić się, że spełnia ona wszelkie standardy dotyczące m.in. szybkości czy wydajności i nie zawiera żadnych błędów od strony technicznej.