Portfolio programisty to coś dużo więcej niż zbiór projektów IT dotychczas zrealizowanych przez danego specjalistę. Dziś dobrze zrobione portfolio stanowi istotne uzupełnienie CV, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w branży nowych technologii, gdzie bardziej od kompetencji deklarowanych na papierze liczą się praktyczne przykłady posiadanych umiejętności. Portfolio programisty jest natomiast idealnym miejscem na to, by pokazać swoje doświadczenie i faktyczne zdolności poparte realnymi pracami. Jak zrobić portfolio specjalisty IT? Co powinno znaleźć się w dobrym portfolio programisty? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby skutecznie wyróżnić się ze swoimi projektami na tle innych deweloperów!
Portfolio programisty – dlaczego go potrzebujesz?
Portfolio programisty to swoista wizytówka prezentująca to, jakim specjalistą jesteś. Jak wspomniano, w IT ponad wszystko liczą się umiejętności. Najłatwiej przedstawić je za pomocą portfolio z listą projektów, które miałeś okazję realizować. Dlaczego jeszcze warto poświęcić czas i przygotować dobre portfolio programisty?
Oszczędność czasu – Twojego i innych
Portfolio programisty w swym założeniu ma prezentować rodzaje projektów, jakie do tej pory miałeś okazję zrealizować. Dzięki temu jego odbiorca może dowiedzieć się jednocześnie, w jakich technologiach się specjalizujesz, jakie znasz języki programowania, biblioteki i narzędzia, oceniając jednocześnie na podstawie faktycznych przykładów poziom Twoich umiejętności.
Tak przygotowane portfolio programisty jest wartościową informację zwłaszcza dla rozmaitych rekruterów i specjalistów HR, którzy właśnie poszukują do pracy specjalistów z Twoim doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki analizie Twojego portfolio są oni w stanie łatwiej i lepiej ocenić, czy Twój profil rzeczywiście pasuje do wymagań danej firmy czy projektu. Jednocześnie specjaliści, którzy posiadają starannie wykonane portfolio, wzbudzają zwykle większe zainteresowanie niż kandydaci wysyłający jedynie CV.
Dobre portfolio programisty przyciąga rekruterów
Jeśli stworzyłeś już swoje portfolio, warto następnie udostępnić je publicznie w sieci. Dzięki temu dasz się odnaleźć rekruterom lub szefom działów IT, którzy poszukują do swoich teamów specjalistów takich jak Ty lub może potrzebują wsparcia freelancerów przy realizacji konkretnego projektu. Dobre portfolio programisty działa jak magnes na zapytania ofertowe i propozycje pracy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że specjaliści IT należą do grupy tych szczęśliwców, którzy rzadko zmuszeni są aktywnie poszukiwać pracy. Znacznie częściej są wyławiani spośród innych talentów przez rekruterów szukających określonych pracowników.
Sposób na wybicie się wśród konkurencji
Dlaczego jeszcze warto stworzyć portfolio programisty? Kolejnym istotnym argumentem okazuje się fakt, że dzięki niemu jesteś w stanie skutecznie wyróżnić się w procesie rekrutacyjnym. O ile bowiem szkoły czy kursy programowania ostatecznie niezbyt wiele mówią o Twoich rzeczywistych umiejętnościach, a dodatkowo podobne osiągnięcia mogą mieć i inni kandydaci z branży, o tyle porfolio jest dowodem samym w sobie. Dzięki niemu możesz skutecznie wyróżnić się z tłumu, pokazując to, z czego jesteś najbardziej dumny.
Co powinno znaleźć się w portfolio programisty?
Aby portfolio programisty udanie spełniało swoją funkcję, warto skrupulatnie przemyśleć jego zawartość. Jak powinno wyglądać portfolio w przypadku specjalistów z branży IT i co warto w nim zamieścić?
CV developerskie
Warto zacząć od przygotowania CV, które jest pierwszym momentem styku z daną firmą, a następnie rozwinąć punkty w nim zawarte już bezpośrednio w portfolio. W CV programisty koniecznie powinna znaleźć się lista konkretnych umiejętności i zrealizowanych projektów wraz z precyzyjnie opisanym dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Uzupełnij w tym celu opis stanowiska, dokładnie określ swoją rolę w zespole i to, za co faktycznie byłeś odpowiedzialny w danym projekcie. Zastanów się, w czym naprawdę jesteś dobry i co wyróżnia Cię jako specjalistę IT, starając się możliwie uwypuklić te aspekty w treści CV.
Profil na GitHub
Kiedy mowa o pracy jako programista, aktywny profil na GitHub to właściwie podstawa. Jest to również ważny element dobrego portfolio programisty i prawdopodobnie najlepsza przestrzeń do zaprezentowania w pełni Twoich programistycznych umiejętności. Wybierz więc swoje najlepsze projekty i umieść je w repozytorium wraz z rzetelnym opisem. Zadbaj również o to, by zawrzeć na Twoim profilu komplet niezbędnych informacji kontaktowych takich jak adres e-mail, link do Twojej strony internetowej oraz do Twojego profilu na LinkedIn.
Jak zrobić portfolio programisty?
Nad tym, jak zrobić portfolio programisty, często zastanawiają się nie tylko początkujący specjaliści, ale również bardziej doświadczone osoby, którym zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu ich dotychczasowych projektów. Tymczasem okazuje się, że możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele – portfolio programisty może zostać wykonane zarówno w formie prezentacji multimedialnej (wersja najprostsza), jak i dedykowanej strony internetowej czy aplikacji mobilnej. Najważniejsze pozostaje jednak to, aby Twoje portfolio było przejrzyste, czytelne i zaprojektowane zgodnie z podstawowymi zasadami dobrego UX.
Co powinno znaleźć się w portfolio programisty, aby było naprawdę efektowne? Oto lista kilku najważniejszych rzeczy:
- linki lub screeny Twoich najlepszych projektów wraz z dołączoną informacją o czasie jego trwania, założonych celach projektowych, wyzwaniach i ewentualnych blokerach, które finalnie udało się z sukcesem pokonać;
- ciekawe case study i success story w oparciu o konkretne realizacje;
- opinie i recenzje pozyskane od klientów, pracodawców czy współpracowników;
- krótki opis na swój temat wraz z linkami do profili w mediach społecznościowych.
Portfolio początkującego programisty
Nawet jeśli zaczynasz dopiero swoją karierę w branży IT i starasz się o pierwsze stanowisko, zadbaj o swoje miejsce w sieci. Portfolio początkującego programisty jest bowiem równie ważne! Jak je zrobić? Jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego, umieść w swoim portfolio projekty, które miałeś okazję wykonać na własny użytek. Portfolio programisty nie musi bowiem składać się wyłącznie z dużych projektów realizowanych na potrzeby danej firmy, ale może – na przykładach samodzielnie podejmowanych projektów – pokazywać również Twój rozwój i naukę.
Dobre portfolio programisty – czego unikać?
Na etapie tworzenia portfolio programisty pamiętaj przede wszystkim o tym, by było ono konkretne i niosło wartość dla osoby, która będzie je w przyszłości przeglądać. Dlatego staraj się przedstawiać nie tylko efekt finalny zrealizowanego projektu, ale również jego kolejne etapy i drogę dochodzenia do ostatecznej wersji. Dzięki temu odbiorca dużo lepiej pozna sposób Twojego myślenia i podejście do pracy.
Zadbaj również o to, by Twoje portfolio było czytelne i przejrzyste. Wielu programistów ulega pokusie zastosowania tak wielu efektów specjalnych, że ostatecznie sens tworzenia portfolio się rozmywa, a portfolio staje się mało konkretne i trudne w odbiorze. Pamiętaj ponadto, że portfolio jest miejscem, w którym możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami. Dlatego lepiej nie zamieszczaj tam niedokończonych projektów, które są pełne błędów i niedopracowanych elementów.