Dynamiczny rozwój branży IT powodowany powstawaniem coraz nowocześniejszych technologii i narzędzi o dużym stopniu zaawansowania sprawia, że wzrasta rynkowe znaczenie firm typu software house. Z usług IT korzystają dziś bowiem nie tylko najwięksi, przodujący na globalnym rynku giganci, ale coraz częściej profesjonalnego zaplecza technologicznego zaczynają potrzebować również mniejsze firmy. Czym właściwie jest software house? Jaki typ usług oferuje? Jak wygląda standardowy model współpracy z taką firmą? Odpowiedzi na te istotne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jak software house może pomóc w rozwoju Twojego biznesu?
Software house to, najogólniej mówiąc, firma zajmująca się tworzeniem nowoczesnego oprogramowania. W wielu przypadkach są to organizacje skupiające specjalistów z wielu zakątków świata, które działają w pełni zdalnie (w miarę potrzeb korzystając np. z oferty wirtualnych biur dla firm IT). W zakres usług software house zwykle wchodzi również projektowanie aplikacji (zarówno webowych, jak i mobilnych), testowanie oprogramowania czy profesjonalne doradztwo IT oparte na kompleksowej analizie procesów biznesowych klienta. W wielu przypadkach firmy typu software house zajmują się także outsourcingiem swoich specjalistów, dostarczając rozmaitym przedsiębiorcom wykwalifikowanej kadry ekspertów IT do sprawnej i skutecznej realizacji projektów. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą aktualnie pozwolić sobie na stworzenie rozbudowanego działu IT w ramach swojej organizacji, a mimo to chcą efektywnie zrealizować ważne z perspektywy ich biznesu przedsięwzięcie.
Jak wygląda współpraca z software house?
Każdy projekt realizowany przez software house rozpoczyna się od dokładnego omówienia potrzeb biznesowych klienta, a także ustalenia jego indywidualnych wymagań. W tym celu przygotowuje się szczegółową specyfikację projektu, w którym zostaną ujęte niezbędne funkcjonalności tworzonego produktu i jego minimalna wersja produkcyjna (MVP). Na tym etapie warto stworzyć również dokładny harmonogram kolejnych etapów prac, zaplanować cykliczne spotkania i co najważniejsze odpowiednio oszacować budżet niezbędny do efektywnej realizacji projektu. Kwestia estymacji budżetu jest bardzo ważna, a odpowiednio przeprowadzona pozwoli uniknąć niespodziewanych wydatków finansowych w przyszłości.
Następnie ustala się dokładną architekturę tworzonego rozwiązania i wybiera najlepsze technologie do jego realizacji. Profesjonalny software house zwykle pracuje w wielu różnorodnych narzędziach i dysponuje specjalistami biegłymi w wielu językach programowania. Na tym etapie istotne jest także zaprojektowanie przejrzystego, czytelnego designu. UX/UI to bowiem coraz ważniejsza kwestia, która może zadecydować o sukcesie danego produktu cyfrowego.
Właściwy proces programowania zwykle przebiega w formie krótkich iteracji, a klienci mają pełny wgląd do kolejnych etapów pracy. Zwinny model pracy pozwala na szybkie identyfikowanie i rozwiązywanie napotkanych problemów. Każdy produkt cyfrowy powinien przejść również fazę testów: zarówno manualnych, jak i automatycznych. Przed oddaniem zaprojektowanego rozwiązania w ręce klienta, warto upewnić się bowiem, że jest ono w pełni gotowe i działa bez zarzutu.
Działania software house nie kończą się jednak na implementacji stworzonego oprogramowania. Ważnym aspektem ich pracy jest również jego efektywne utrzymanie i ciągły rozwój. Skalowalność to obecnie jedna z najważniejszych kwestii, jaką biorą pod uwagę firmy zlecające swoje projekty profesjonalistom z zakresu IT. Nowoczesne rozwiązania cyfrowe powinny bowiem rozwijać się wraz z biznesem.