Większość elementów, które są wyświetlane użytkownikowi na stronach internetowych czy na ekranach aplikacji, stanowi efekt pracy frontend developera. To właśnie programista frontend zajmuje się kodowaniem widocznych części oprogramowania takich jak interfejs czy grafiki. Co to jest frontend development i na czym konkretnie polega praca frontend developera? Jak zostać programistą frontend w 2023 roku? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Frontend development – co to jest?
Frontend to widzialna część produktu cyfrowego, która jest odpowiedzialna za wizualizację danych i poprawne przesyłanie ich do serwera, a także za interakcję z użytkownikiem. Zastanawiając się zatem nad tym, co to jest frondent, można w najprostszych słowach powiedzieć, że część frontendowa aplikacji stanowi to, co jest od razu widoczne dla przeciętnego użytkownika, a więc interfejs aplikacji, układ tekstu, menu, grafiki, animacje etc. Natomiast backend stoi za logiką aplikacji i odpowiada za przetwarzanie danych po stronie serwera. Oznacza to, że na backend składa się wszystko to, czego użytkownik nie widzi po wejściu na stronę.
Technologie frontendowe
Frontend tworzą trzy najważniejsze języki kodowania, które musi znać każdy frontend developer. Wśród nich wymienia się:
- HTML – odpowiada za strukturę aplikacji i właściwy układ wszystkich elementów znajdujących się na docelowej stronie internetowej;
- CSS – są to kaskadowe arkusze stylów (and. Cascading Style Sheets), które są wykorzystywane do nadawania wyglądu stronie internetowej, a zatem odpowiadają za szatę graficzną końcowego produktu cyfrowego;
- JavaScript – odpowiada za logikę aplikacji i jej funkcjonalności, umożliwiając tym samym swobodną interakcję z jej użytkownikami.
Warto jednak zaznaczyć, że cały stack technologiczny, który musi opanować każdy programista frontend, okazuje się dość zróżnicowany i często ulega zmianom. Wpływ na to mają wciąż pojawiające się na rynku IT technologie frontendowe i coraz to nowsze frameworki. Są to użyteczne rozwiązania technologiczne, które znacząco automatyzują pracę frontend developera i przyspieszają cały proces programowania.
Do podstawowych frameworków w tym przypadku można zaliczyć np. React.js lub Angular 2+. Pierwsza z wymienionych technologii służy najczęściej do projektów, w których część frontendowa wymaga wysokiej interaktywności i potrzebne jest sprawne zbudowanie wersji MVP produktu (React posiada specjalne biblioteki typu styled-componentns, a także komponenty React Hooks, które znacznie przyspieszają proces developmentu). Natomiast Angular2+ wykorzystywany jest często do tworzenia aplikacji webowych, które posiadają rozbudowaną warstwę frontendową. Zaletą tej technologii jest przede wszystkim modularność, dzięki której można wyeliminować część problemów pojawiających się często podczas integracji funkcjonalności w dużych i złożonych projektach IT.
Praca frontend developer – na czym polega?
Do głównych zadań frontend developera należy projektowanie intuicyjnych i przyjaznych dla użytkownika docelowego interfejsów stron internetowych, a także ich dalsze utrzymanie i opieka nad odpowiednim wyświetlaniem na różnych urządzeniach i systemach. Programiści frontend na co dzień ściśle współpracują z backend developerami oraz webmasterami. Ci ostatni są odpowiedzialni za planowanie docelowego wyglądu tworzonej strony i aplikacji, natomiast rolą frontend developerów jest zaprogramowanie tego, co zaprojektował webmaster.
Praca jako frontend developer – wymagania
Aby móc szukać pracy jako frondent developer, należy posiadać odpowiedni wachlarz kompetencji. Podstawową umiejętnością wymaganą na tym stanowisku jest znajomość technologii frontendowych, które zostały wspomniane wyżej. Bez praktycznej znajomość HTML, CSS oraz JavaScript nie sposób bowiem myśleć poważnie o pracy frontend developera.
Przydatne w dalszej pracy będzie również opanowanie kilku najważniejszych frameworków, ponieważ większość współczesnych aplikacji jest tworzona nie za pomocą czystego JavaScriptu, ale właśnie z wykorzystaniem dedykowanych bibliotek i frameworków tworzonych na podstawie tego języka programowania. Oprócz wspomnianych Angular 2+ czy React.js warto również zaznajomić się z możliwościami oferowanymi przez Bootstrap, Foundation czy Vue.js (szczególnie w kontekście UI).
Programista frontend powinien również znać narzędzia takie jak Git, czyli rozproszony system kontroli wersji, który jest wykorzystywany przez gigantów rynkowych pokroju Google, Facebooka czy Netflixa. Znajomość wybranego oprogramowania IDE, a także narzędzi do preproccesingu (np. LESS lub Stylus), które znacząco usprawniają pracę nad szatą graficzną strony, będzie dodatkowym plusem w oczach potencjalnych pracodawców.
Ponadto programista frontend musi znać biegle język angielski, a także mieć dobrze rozwinięte kompetencje miękkie. W pracy frontend developera szczególnie liczy się umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, proaktywność, a także cierpliwość i chęć do ciągłego rozwoju.
Jak zostać programistą frontend?
Aby zostać programistą frontend, bynajmniej nie trzeba mieć udokumentowanego wykształcenia kierunkowego. Nie oznacza to jednak, że droga do zostania frontend developerem będzie łatwa i szybka. Samodzielna nauka programowania oparta na źródłach i kursach internetowych jest możliwa, jednak wymaga dużo dyscypliny, samozaparcia i – oczywiście – czasu. Ważne jest natomiast to, aby zdobytą wiedzę teoretyczną jak najszybciej przekuwać na praktyczne doświadczenie. W tym celu warto tworzyć w wolnym czasie projekty na własne potrzeby i publikować je w repozytoriach takich jak np. GitHub. Dzięki temu nawet nie posiadając doświadczenia komercyjnego, możesz stać się wartościowym kandydatem do pracy w charakterze junior frontend developer.