Na dynamicznie rozwijającym się rynku IT dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych technologii i narzędzi. To sprawia, że już na etapie przygotowywania specyfikacji projektowej pojawia się wiele dylematów i szereg decyzji do podjęcia – zwłaszcza w kontekście wyboru optymalnego rozwiązania technologicznego do rozwoju tworzonego oprogramowania. Co wybrać: Native iOS, Android a może tzw. technologie cross platform? Flutter vs React Native – co okaże się korzystniejsze dla danego projektu IT? To jedne z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się na etapie projektowania aplikacji mobilnej. Sprawdź więc, na co warto postawić w 2023 roku.
Rozwiązania cross platform a aplikacje natywne – najważniejsze informacje
Technologie wieloplatformowe pozwalają na tworzenie dedykowanego oprogramowania na kilka platform jednocześnie. Z ich wykorzystaniem możliwe jest zatem zaprojektowanie gotowej, w pełni funkcjonalnej aplikacji dedykowanej zarówno na system iOS, jak i Android, który wciąż okazuje się wiodącym rozwiązaniem na światowym rynku. Technologia cross platform jest chętnie wykorzystywana szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na możliwie szybkim wprowadzeniu nowego produktu cyfrowego na rynek. Dzięki temu rozwiązaniu można bowiem znacząco skrócić cały proces developmentu, a firma jest w stanie utrzymać swoją rynkową pozycję poprzez szybkie odpowiadanie na rosnące potrzeby i wymagania swoich odbiorców.
Technologie typu cross platform stanowią pewną alternatywę dla popularnych aplikacji natywnych, czyli takich, które działają tylko na jednym wybranym systemie operacyjnym. Wybór tego rozwiązania jest uzasadniony szczególnie w sytuacji, gdy dana firma potrzebuje zbudować kompleksową aplikację o wielu funkcjach, które do prawidłowego działania wymaga dużej integracji z różnymi modułami urządzenia. Mowa tutaj np. o produktach cyfrowych, do których rozwijania wykorzystuje się ARKit wymagający swobodnego dostępu do funkcji takich jak kamera, żyroskop, GPS czy kontakty. Wówczas decyzja o zastosowaniu technologii natywnej okazuje się pod pewnymi względami opłacalna. Aplikacje tego typu to ponadto godny rozważenia pomysł, jeśli:
- potrzebujesz aplikacji wyłącznie na jeden wskazany system operacyjny;
- planujesz wykonywanie częstych aktualizacji, w związku z czym potrzebujesz dużej wydajności i rozwiązania wolnego od zakłóceń (w przypadku aplikacji natywnej można mieć gwarancję wysokiej wydajności i niezawodności z uwagi na niezakłócony dostęp do urządzenia, dzięki czemu wymiana danych odbywa się w sposób płynny);
- zależy Ci na większej kontroli nad kodem (w procesie projektowania aplikacji natywnej, wykorzystuje się kod niższego poziomu, co daje w efekcie lepszą kontrolę nad środowiskiem uruchomieniowym, a sam kod jest z reguły łatwiejszy do debugowania).
Pamiętając o wskazanych pozytywach związanych z aplikacjami natywnymi, trzeba jednak powiedzieć również o pewnych minusach tego rodzaju rozwiązania. Przede wszystkim projektowanie aplikacji natywnej oznacza nieuchronnie bardziej czasochłonny proces developmentu, który pochłania większe koszty – zarówno rozwoju aplikacji, jak i jej dalszego utrzymania i konserwacji. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że developerzy muszą zaprojektować oddzielne rozwiązania na poszczególne systemy operacyjne, dostosowując logikę biznesową, wygląd interfejsu i układ aplikacji do wymagań każdej z platform. Jeśli w trakcie developmentu pojawią się dodatkowo nieoczekiwane błędy czy awarie techniczne, które mogą być różne dla obu systemów, trzeba liczyć się z tym, że cały proces ulegnie wydłużeniu i będzie wymagał większych nakładów pracy ze strony programistów.
Warto również przy tym dodać, że sama logika rozwoju i utrzymania aplikacji natywnej jest pod wieloma względami trudniejsza – szczególnie dla Product Ownera odpowiedzialnego za kontrolę nad pracą dwóch oddzielnych zespołów projektowych.
Flutter vs React Native – zestawienie najważniejszych parametrów
Flutter i React Native to obecnie jedne z najpopularniejszych technologii do rozwoju aplikacji. Z tego powodu w sieci wciąż toczy się dyskusja pod hasłem React Native vs Flutter – co warto wybrać i kiedy opłaca się zastosować daną technologię.
Na początku warto zaznaczyć, że Flutter jest młodszym konkurentem React Native, jednak za obiema technologiami stoją duże korporacje: Facebook za React Native oraz Google za Flutterem. Są to wieloplatformowe rozwiązania typu open source, które gwarantują wysoką skalowalność aplikacji. To, co je jednak różni, to przede wszystkim szybkość i koszt wytworzenia, a także użycie, wydajność czy sposób konserwacji kodu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, rozważając kwestię Flutter vs React Native? Sprawdź poniższą listę!
Możliwości zastosowania
Pod względem wykorzystania Flutter i React Native są w pewnych punktach zbieżne. Oba frameworki dobrze sprawdzą się bowiem do projektowania aplikacji webowych i mobilnych, a także ich wersji MVP. Warto jednak zauważyć przy tym, że Flutter może okazać się nieco korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku aplikacji, które posiadają skomplikowaną logikę i wiele ekranów. W tym względzie Flutter wykazuje pewną przewagę, zapewniając spójny interfejs na wszystkich urządzeniach, dzięki czemu aplikacja docelowa będzie się dobrze prezentować również na nieco starszych urządzeniach, nawet tych bazujących na nieaktualnych wersjach systemów Android lub iOS. Niezależnie od tego Flutter zapewnia prawidłowe renderowanie i pełną funkcjonalność.
Przechodząc do React Native, warto podkreślić, że technologia ta świetnie sprawdza się do prototypowania aplikacji, co jest pomocne szczególnie wówczas, gdy zależy nam na możliwie najszybszym uruchomieniu podstawowej wersji aplikacji dla wczesnych użytkowników. To rozwiązanie przyda się ponadto w sytuacji, gdy tworzony produkt nie wymaga wykonywania skomplikowanych integracji z funkcjami właściwymi dla danego systemu. Jeśli dodatkowo finalna wersja aplikacji ma być przeznaczona na obie platformy, React Native będzie godnym rozważenia wyborem.
Wydajność
Do mierzenia aplikacji natywnych wykorzystuje się współczynnik FPS (ang. frames per second), czyli liczbę renderowanych klatek na sekundę. Przyjętym standardem jest 60 klatek na sekundę – uznaje się, że taki wynik pozwala na animacje i płynne przejścia na ekranie. Pod tym względem w zestawieniu Flutter vs React Native, to pierwsza z wymienionych technologii osiąga nieco lepsze rezultaty (60 FPS w stosunku do 58-59 FPS w przypadku React Native).
Interfejs aplikacji
Aplikacje natywne umożliwiają projektowanie konfiguralnych animacji i efektów wizualnych oraz dostosowanie interfejsu użytkownika do wymagań wybranej platformy. Rozwiązania cross platform oferują jednak równie szerokie możliwości w zakresie UX/UI aplikacji. Korzystając z Fluttera, można budować interfejs za pomocą widżetów, w skład których wchodzą nie tylko przyciski czy teksty, ale również animacje, opcje układu i inne przydatne interakcje dotykowe. Flutter udostępnia dwa podstawowe zestawy widżetów: Material Design (dla Androida) oraz Cupertino (dla iOS).
Natomiast React Native opiera swoje działanie na tzw. mostach, za pomocą których wykonuje kod źródłowy. Mosty są zatem odpowiedzialne za konwertowanie kodu JavaScript na natywny interfejs użytkownika, przy czym część JavaScript odpowiada za logikę biznesową aplikacji, jej funkcjonalność i wygląd interfejsu, a część natywna i główny wątek za prawidłowe wyświetlanie i bezpośrednią obsługę akcji użytkowników. Flutter nie potrzebuje tego rodzaju rozwiązań, ponieważ bazuje na języku Dart, którego kod jest kompilowany do natywnych bibliotek. Dodać jednak należy, że zestawy komponentów od React Native dają podobne możliwości jak wspomniane widżety we Flutter.
Proces developmentu
Jak wspomniano, technologie wieloplatformowe ceni się szczególnie za ich szybki proces developmentu. React Native i Flutter posiadają przydatną funkcję hot reload pozwalającą programistom na szybkie przeglądanie efektów wprowadzonych zmian w kodzie. Dzięki temu dokonane modyfikacje są dostępne w aplikacji w czasie rzeczywistym, nie wymagając jej ponownego uruchamiania. Fast refresh i możliwość wstawiania nowego kodu do uruchomionej aplikacji znacząco przyspiesza pracę zespołu projektowego.
Śledź synergie.pl i każdego dnia poszerzaj swoją wiedzę na temat fascynującego obszaru IT!