Nowoczesna technologia Jamstack w ostatnim czasie sukcesywnie zyskuje na swej popularności, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem w środowisku programistycznym. Projekty realizowane w technologii Jamstack łączą bowiem funkcje statycznej strony internetowej z możliwościami, jakie daje bezgłowy CMS. Dzięki temu witryny budowane z użyciem tej platformy mają znacznie lepszy perfomance w porównaniu z większością standardowych stron internetowych. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zastosować Jamstack w procesie projektowania nowoczesnego serwisu.
Jamstack – najważniejsze informacje
Jamstack to zupełnie nowe podejście do tworzenia nowoczesnych i wydajnych stron oraz aplikacji internetowych. Akronim JAM odnosi się do technologii:
- JavaScript – jest kluczowym elementem, w procesie projektowania strony można z powodzeniem wykorzystać zarówno czysty Vanilla JavaScript, jak i popularne frameworki takie jak Angular, Vue.js czy React.js;
- API – zapewnia sprawną komunikację z serwerem i bazą danych, a za pomocą JS możliwe jest pobranie treści strony;
- Markup – generatory stron statycznych odpowiadają za zbudowanie statycznych plików HTML zawierających treść pobraną z API.
Ich połączenie daje szerokie możliwości w zakresie projektowania stron internetowych, gwarantując ich innowacyjny wygląd i zgodność z najnowszymi standardami. Co szczególnie istotne, Jamstack dzięki temu, że nie korzysta z tradycyjnego serwera, zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa i doskonałą ochronę poufnych informacji. To sprawia ponadto, że Jamstack odznacza się dużą wydajność, ponieważ jest dostępny bezpośrednio dla użytkownika.
Zalety Jamstack – dlaczego warto znać tę technologię?
Technologia Jamstack jest szczególnie polecana do budowy i rozwoju m.in. sklepów e-commerce, nowoczesnych stron internetowych, a także aplikacji webowych. Poniżej znajdziesz listę kilku najważniejszych korzyści związanych z wykorzystaniem tego stacku technologicznego.
Wydajność
Strona zbudowana w oparciu o Jamstack ładuje się zdecydowanie szybciej, ponieważ użytkownik pobiera już gotowy plik HTML z jej zawartością. Nie ma zatem potrzeby wysyłania zapytań do bazy lub serwera, co sprawia, że witryna ładuje się niemal natychmiastowo. Podczas gdy standardowe strony internetowe często mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej szybkości ładowania w przypadku zwiększonej liczby użytkowników, witryny zbudowane na technologii Jamstack działają tak samo wydajnie nawet przy dużym obciążeniu. Co więcej, strony tego typu wykorzystują CDN (ang. Content Delivery Network), dzięki czemu mogą jeszcze szybciej dostarczać użytkownikom zawartość serwisu.
Wsparcie dla SEO
W tym aspekcie szybki czas ładowania witryny również okazuje się niezwykle istotny. Dodatkowo prerenderowane pliki znacznie ułatwiają jej sprawne indeksowanie przez algorytmy Google’a, a sam Jamstack umożliwia pełną kontrolą nad rozmieszczeniem treści na stronie, co także stanowi ważny aspekt z perspektywy efektywnego SEO.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Dzięki temu, że strony zbudowane na technologii Jamstack nie mają aktywnego połączenia z oprogramowaniem serwera, skutecznie wyeliminowane zostaje ryzyko włamań i innych niepożądanych działań ze strony osób nieuprawnionych. Na serwer trafiają wcześniej wygenerowane pliki HTML, a dane z CMS pobierane są na urządzeniu użytkownika, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo.
Developer experience
Proces budowania stron internetowych z wykorzystaniem technologii Jamstack jest zdecydowanie mniej skomplikowany (również w przypadku niestandardowych witryn). Dodatkowo, wdrożenie takiej strony okazuje się dużo łatwiejsze niż w przypadku serwisów opartych na tradycyjnym stacku technologicznym takim jak MERN czy LAMP.
Jamstack to stosunkowo nowe rozwiązanie, które wzbudziło duże zainteresowanie w świecie web developmentu. Jak widać, niesie ono wiele korzyści, które nie tylko polepszają wrażenia użytkownikach, ale również skutecznie usprawniają pracę programistów.
