Program do nagrywania ekranu komputera to nowoczesne narzędzie, które z pewnością przyda się przede wszystkim nauczycielom, wykładowcom, programistom, projektantom czy osobom działającym w Internecie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej tego typu rozwiązań, a w szerokiej ofercie aplikacji znaleźć można również darmowe programy do nagrywania ekranu o całkiem wysokiej funkcjonalności, które z powodzeniem można wykorzystać do codziennych zadań. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych z nich.
Program do nagrywania ekranu – dlaczego możesz go potrzebować?
Aplikacje do nagrywania ekranu komputera są od dawna doskonale znane przede wszystkim w środowisku graczy, strumieniujących swoje rozgrywki do popularnych platform rozrywkowych. Nie mniej istotne znaczenie zaczynają odgrywać w świecie biznesu. Programy do nagrywania ekranu sukcesywnie zyskują bowiem na swej popularności (co widać zwłaszcza na przestrzeni dwóch ostatnich lat) głównie za sprawą tego, że coraz więcej osób przechodzi na tryb pracy zdalnej, podczas której nagrywarki ekranu okazują się bardzo przydatnym narzędziem usprawniającym pracę rozproszonego w różnych lokalizacjach zespołu. Potrzeba nagrania ekranu często dotyczy również uczniów czy studentów. Ponadto program do nagrywania ekranu z dźwiękiem może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych osób, które każdego dnia mają pełną listę ważnych zadań do wykonania. Dzięki nowoczesnej aplikacji do nagrywania ekranu komputera mogą one zaś wygodnie nagrać np. spotkanie biznesowe, wykład czy webinarium, stworzyć tutoriale wideo, a także prezentacje.
Jaki program do nagrywania ekranu wybrać?
Zastanawiasz się, jak nagrać ekran z dźwiękiem? Szukasz sprawdzonego i nieskomplikowanego w obsłudze programu do nagrywania pulpitu? Poniżej znajdziesz listę kilku polecanych i – co najważniejsze – darmowych programów do nagrywania ekranu.
Open Broadcaster Software Studio
OBS to narzędzie znane i chętnie wykorzystywane przede wszystkim wśród społeczności osób strumieniujących swoje gry do takich popularnych platform jak YouTube lub Twitch. To darmowy program do nagrywania ekranu, który pozwala m.in. na tworzenie wysokiej jakości klipów wideo. Narzędzie daje szerokie możliwości w zakresie komponowania scen z multimediów o różnorodnych formatach, a także edycji i miksowania dźwięku. Niewątpliwymi zaletami tej aplikacji do nagrywania ekranu komputera jest darmowa instalacja, bogaty zestaw narzędzi służących do edycji wideo i zaawansowane ustawienia dźwięku. Wysoka funkcjonalność i złożoność interfejsu OBS sprawia jednak, że dla osób początkujących program ten może okazać się nieco skomplikowany w obsłudze.
FlashBack Express
Zaletą tego programu do nagrywania ekranu z dźwiękiem jest z pewnością fakt, że zajmuje stosunkowo niewiele miejsca na dysku. Dodatkowym plusem jest również to, że nie umieszcza znaków wodnych na nagraniach i – mimo iż jest aplikacją darmową – nie nakłada na użytkowników żadnych ograniczeń czasowych. Pozwala na swobodne rejestrowanie zarówno całego ekranu, jak i jedynie jego wybranego obszaru czy obrazu z kamery internetowej. Jest też znacznie prostszy w obsłudze niż wspomniany wyżej OBS – po zakończeniu nagrywania ekranu zapisany materiał wyświetli się w nieskomplikowanym edytorze, w którym użytkownik, wedle własnych potrzeb, może dokonać zmian. Na koniec plik można z łatwością zapisać na komputerze, wgrać na serwer FTP czy też umieścić bezpośrednio np. na platformie YouTube.
Apowersoft Free Online Screen Recorder
To kolejny darmowy program do nagrywania pulpitu, który przyda się szczególnie do nagrywania rozmaitych prezentacji, tutoriali wideo czy też demo oprogramowania. Aplikacja jest ogólnodostępna i działa bezpośrednio z poziomu przeglądarki, a przy tym umożliwia edycję nagrań w czasie rzeczywistym. W Apowersoft Free Online Screen Recorder można ponadto znaleźć wiele przydatnych narzędzi do szybkiej edycji, a sam program obsługuje wiele formatów eksportu plików, co bez wątpienia stanowi jego dużą zaletę. Po zakończeniu nagrywania ekranu gotowy materiał można bez problemu przesłać do usługi Vimeo, Dropbox, YouTube lub Dysk Google. Pewnym minusem tego narzędzia może być natomiast fakt, że nie sprawdzi się ono w przypadku nagrywania gier.