Dlaczego wyrazy „toner” i „bęben” są często stosowane zamiennie? Dlaczego w instrukcji niektórych modeli drukarek laserowych nie wspomina się o konieczności wymiany bębna, a w innych już tak? No i wreszcie: jak mają się do siebie wkłady, tonery, kasety i bębny do drukarek? Tak, to wiele pytań, ale odpowiedzi na nie pozwolą Ci lepiej zrozumieć ofertę producentów i komunikaty wysyłane przez drukarkę.
Czym jest toner?
Toner to proszek, na który składa się wiele składników, w tym: sadza, barwniki, żywice, drobinki żelaza. Skład poszczególnych tonerów różni się od siebie w zależności od budowy bębna albo innych elementów drukarki. Dlatego zawsze należy kupować toner kompatybilny z konkretnym urządzeniem.
Sam proszek tonerowy określa się mianem wkładu. Ponieważ jednak jest to substancja niebezpieczna dla zdrowia, umieszcza się ją w kasetach.
Jeśli poziom tonera będzie niski, drukarka wyśle Ci odpowiedni komunikat. Z wymianą kasety możesz jednak zwlekać do momentu, gdy jakość wydruku się pogorszy.
Bębny do drukarek
Bez bębna nie byłoby drukarki laserowej. To on jest sercem całego urządzenia. Jego zadaniem jest przenieść toner na papier i w ten sposób stworzyć wydruk. Jak to działa z technicznej strony?
W procesie drukowania światłoczuła powierzchnia naelektryzowanego bębna jest odpowiednio naświetlana, co powoduje, że niektóre punkty tracą ładunek elektryczny, a inne nie. Następnie, w zależności od modelu urządzenia, toner jest przyciągany albo przez naelektryzowane miejsca, albo przeciwnie – przez punkty pozbawione ładunku elektrycznego. W momencie kontaktu bębna z papierem toner zostanie przeniesiony na kartkę, tworząc konkretny obraz. Następnie jest on poddawany działaniu temperatury, która utrwala wydruk. Tak w wielkim skrócie można opisać rolę bębna w procesie drukowania.
Po dłuższym czasie eksploatacji drukarek bębny do drukarek się zużywają: na krańcach kartki pojawiają się czarne ślady, wydruk jest nieprecyzyjny, a cienkie linie i kontury nieostre. Niektóre urządzania dodatkowo informują o konieczności wymiany tego elementu.
Dwa rodzaje drukarek
Jednym z kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej dla siebie drukarki laserowej, jest kwestia jej budowy. A dokładniej, czy bęben zintegrowany jest z kasetą, czy też są rozdzielone. Decyzja wpłynie na koszty eksploatacji drukarki, trudność wymiany zużytych elementów oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Drukarki, w których bęben i kaseta są zintegrowane, mają tę zaletę, że są proste w obsłudze. Wystarczy wyjąć jeden zużyty element i włożyć nowy. Wadą tego rozwiązania jest natomiast wysoki koszt eksploatacyjny, ponieważ wymianie podlega skomplikowany element i to w dodatku tylko w połowie zużyty. Nie ma się bowiem co oszukiwać: w każdym przypadku tonery szybciej się wyczerpują, niż bębny do drukarek zużywają. Taka konstrukcja powoduje, że używając drukarki, wywierasz większe negatywne skutki na środowisko naturalne, zużywasz więcej surowców podczas jej eksploatacji i produkujesz większą ilość odpadów.
Z kolei jeśli bęben i kaseta z tonerem są osobno, każde z nich możesz wymienić, gdy faktycznie się zużyją. Przynosi to spore oszczędności, jeśli chodzi o eksploatację urządzenia, i zmniejsza produkcję odpadów.