Zyskujący popularność (szczególnie w branży nowych technologii) termin DevOps łączy w sobie dwa, anglojęzyczne pojęcia: development (programowanie) oraz operations (operacje). Mimo że o DevOps można usłyszeć coraz częściej, a słowo to przewija się w wielu organizacjach i firmach z branży IT, to jednak dla wielu osób pozostaje ono wciąż dość enigmatyczne. Co to jest DevOps? Jak wygląda ten model pracy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Sprawdź!
Co to jest DevOps?
Jak wspomniano, u podstaw DevOps kryje się połączenie dwóch obszarów, które w znakomitej większości firm najczęściej funkcjonują oddzielnie, czyli działu operacyjnego z działem rozwoju. Metodyka ta pozwala odrębnym wcześniej rolom w zespole (programistom, projektantom, zespołom ds. inżynierii jakości i zabezpieczeń itp.) współpracę i wspólne zarządzanie projektem w celu tworzenia lepszych i niezawodnych produktów.
Jeśli zatem zastanawiasz się, co to jest DevOps, najogólniej można stwierdzić, że jest to dość innowacyjna metodyka łączącą ludzi, procesy i stosowane technologie, której celem jest ciągłe dostarczanie wartości Klientom. Wymaga to jednak nowego podejścia do realizacji projektów IT, a oprócz wdrożenia nowej kultury organizacyjnej wiąże się również z koniecznością wprowadzenia do firmy nowych narzędzi i praktyk DevOps.
DevOps – jak wygląda model pracy?
Jak wygląda praca DevOps? Podstawą współpracy w tej metodyce okazuje się ciągła iteracja, zgodna z założeniami Agile. W praktycznym zastosowaniu oznacza to, że zespoły projektowe skupiają się na ciągłej iteracji nad tworzonymi rozwiązaniami, a poszczególne zadania realizują w formie krótkich sprintów. Szybka adaptacja do zachodzących zmian to nadrzędna wartość organizacji pracujących w tej metodyce. Oznacza to jednocześnie, że DevOps ma bezpośredni wpływ na cykl życia oprogramowania na wszystkich etapach rozwoju: od fazy koncepcyjnej, przez programowanie i implementację, aż do dostarczenia. Każda faza jest ściśle uzależniona od innych, a zaangażowane w nie są w określonym stopniu wszystkie osoby z zespołu.
Zastosowanie metodyki DevOps wymaga konkretnej kultury organizacyjnej i zmiany sposobu myślenia o projektach. W tego typu organizacjach stawia się przede wszystkim na efektywną współpracę między zespołami i dobrą komunikację, która zapewni szybki przepływ informacji. Zespoły DevOps powinny być zorientowane na jeden cel, znać swoje priorytety, wspólnie planować pracę, rozwiązywać pojawiające się blokery i posiadać informacje o możliwych ryzykach związanych z realizacją danego projektu.
Drugą ważną wartością organizacji DevOps jest zwinność i wysoka elastyczność. Sprzyja temu praca w modelu iteracyjnym, gdzie poszczególne części tworzonego oprogramowania wydawane są w krótkich cyklach. Sprinty te ułatwiają bowiem planowanie i zarządzanie ryzykiem, a także pozwalają lepiej dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów czy presji konkurencyjnej.
To, o czym nie można zapomnieć, to również potrzeba ciągłego doskonalenia się zespołów DevOps i nabywanie przez nie nowej wiedzy. Najbardziej efektywne organizacje to te, które są nastawione na rozwój – szybko reagują na błędy, ciągle iterują na procesach, a na podstawie zdobywanego doświadczenia i wiedzy skutecznie usprawniają swoją pracę. To natomiast przekłada się na większą wartość produktu i rosnące zadowolenie klienta końcowego.
Czym zajmuje się DevOps i jakie korzyści przynosi?
Istotą metodyki DevOps jest nieustanne dostarczanie wartości klientom. Zespoły takie są skoncentrowane wokół konkretnych celów biznesowych, które efektywnie osiągają przy pomocy krótkich cykli wydawania, pozwalających na zwinną reakcję na zmieniające się potrzeby rynku i ciągłe uczenie się na podstawie feedbacku od klientów. To wszystko sprawia, że praca w metodyce DevOps pozwala na szybsze wdrażanie zmian w oprogramowaniu i ich łatwiejsze weryfikowanie, co z kolei przekłada się na sprawniejsze dotarcie z produktem na rynek i wypracowanie pożądanej przewagi konkurencyjnej.