Kopanie kryptowalut w ostatnich latach drastycznie zyskało na swej popularności, o czym świadczą choćby często wpisywane w wyszukiwarkę hasła takie jak „jak kopać bitcoiny” czy „opłacalność kopania kryptowalut”. Osób zainteresowanych tym tematem nie brakuje, jednak wątpliwości związane z kopaniem bitcoina wciąż się mnożą, sprawiając jednocześnie, że wiele z nich przez długi czas odkłada decyzję o skorzystaniu z koparki bitcoin lub ostatecznie całkowicie rezygnuje z tego pomysłu. Wobec tego pojawia się pytanie, czy kopanie bitcoinów jest nadal opłacalne? Sprawdźmy!
Koparka bitcoin – co to jest?
Koparka bitcoin to wysoce wyspecjalizowane urządzenia zaprojektowane i przeznaczone do kopania kryptowalut (ang. mining). Aby lepiej zrozumieć ten temat, warto na początku wyjaśnić, na czym w ogóle polega kopanie bitcoina i jak podejść do tego procesu.
Waluty kryptograficzne nazywane są przez wiele osób cyfrowymi pieniędzmi, a sam proces kopania bitcoinów i pozostałych kryptowalut polega na wydobywaniu kolejnych jednostek monetarnych i ma postać w pełni cybernetyczną. Mówiąc najogólniej, popularny mining sprowadza się przede wszystkim do rozwiązywania ciągu bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych, które wykonywane są właśnie za pomocą koparki bitcoin. Są to specjalne urządzenia wyposażone w zaawansowane komponenty o potężnej mocy. Kopanie kryptowalut, w tym bitcoinów, wymaga zatwierdzania nowych bloków i dołączania ich do już istniejącego łańcucha blockchain. Po utworzeniu nowej jednostki osoby odpowiedzialne za kopanie bitcoina otrzymują każdorazowo wynagrodzenie w wydobytej kryptowalucie.
Mając na uwadze opłacalność kopania kryptowalut, warto dodać, że tak nowoczesny i zaawansowany sprzęt, jakim są koparki bitcoin, wymaga solidnego budżetu. Cena sprzętu, bez którego wydobywanie nowych jednostek monetarnych jest niemożliwe, sięga zazwyczaj kwoty co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby rozpocząć przygodę z kopaniem kryptowalut, trzeba więc liczyć się z koniecznością zainwestowania na jej początku sporych środków finansowych. O ile bowiem w przeszłości do miningu w wielu przypadkach wystarczały domowe komputery o dobrej mocy obliczeniowej, o tyle dziś zadanie to jest wręcz niewykonalne bez specjalistycznego sprzętu i nowoczesnej architektury sieciowej, w tym szczególnie koparki kryptowalut. Opłacalność tego rozwiązania kryje się jednak w dużej mocy tego rodzaju urządzeń.
Czy kopanie kryptowalut jest opłacalne?
Opłacalność kopania kryptowalut budzi najczęstsze obawy wśród osób zainteresowanych tym obszarem i rozważającym spróbowanie w nim własnych sił. To, z czego należy jednak zdawać sobie sprawę na samym początku, to fakt, że w przypadku kopania bitcoinów próżno liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Kopanie bitcoina to bowiem zadanie, o którym należy myśleć w zdecydowanie dłuższej perspektywie czasowej.
Kopanie kryptowalut jawi się dziś wielu osobom jako bardzo trudne wyzwanie szczególnie ze względu na koszty, jakie należy ponieść, chcąc działać w tym zakresie. Oprócz wspomnianego wyżej nakładu pieniężnego na sprzęt i koparkę bitcoin trzeba bowiem mieć na uwadze również koszty związane np. z ceną prądu. Proces kopania bitcoinów czy też innych walut kryptograficznych nierozerwalnie wiąże się z dużym zużyciem energii, a rachunek za pracujące komputery lub koparki bitcoin może w skali miesiąca opiewać na kwotę od jednego do nawet kilku tysięcy złotych, co wiele osób z pewnością skutecznie zniechęca. Coraz wyraźniejszym utrudnieniem staje się ponadto rosnąca konkurencja. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa wykopanie 1 bitcoina, musisz wiedzieć, że duża liczba chętnych do tego zadania ma na to istotny wpływ. W związku z tym, że coraz więcej osób interesuje się tym tematem, wydobycie bitcoina zajmuje proporcjonalnie więcej czasu i wymaga zwiększonej mocy obliczeniowej.
Wobec tego pojawia się pytanie, jak wygląda opłacalność kopania kryptowalut? Czy koparki bitcoin są wciąż w cenie, czy stopniowo zaczynają odchodzić do lamusa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się przede wszystkim, czy jesteśmy gotowi na początkową inwestycję w to przedsięwzięcie. Kopanie bitcoinów opłaci się bowiem jedynie wówczas, gdy mamy budżet na pokrycie niezbędnych kosztów początkowych. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni zakup kryptowalut lub kopanie bitcoina metodą Proof-of-Stake, do której nie jest wymagany drogi, specjalistyczny sprzęt.