Nawet jeśli dotychczas nigdy nie zagłębiałeś się w to, czym jest API, więcej niż prawdopodobne jest, że korzystasz z niego niemal każdego dnia, np. komunikując się z innymi użytkownikami w sieci czy wykonując przelewy bankowe online. API – skrót ten przewija się w przestrzeni internetowej notorycznie, jednak jego znaczenie wciąż pozostaje nie do końca jasne, szczególnie dla osób niezwiązanych z branżą IT. W tym artykule postaramy się zatem wyjaśnić w kilku prostych słowach, co to jest API i do czego służy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat interfejsu programowania aplikacji!
Co to jest API – definicja
Termin API (skrót od ang. Application Programming Interface) oznacza – w tłumaczeniu na język polski – interfejs programowania aplikacji. Najprościej mówiąc, jest to zestaw rozwiązań umożliwiający współpracę poszczególnych aplikacji. Dzięki temu mogą one wykonywać określoną funkcję, która zazwyczaj koncentruje się wokół udostępniania danych i wykonywania predefiniowanych procesów. Oznacza to tym samym, że interfejsy programowania aplikacji (API) pełnią rolę pośrednika, pozwalającego programistom na budowanie interakcji pomiędzy różnymi aplikacjami wykorzystywanymi na co dzień zarówno w biznesie, jak i przez osoby prywatne.
Chcąc udzielić kompletnej odpowiedzi na pytanie, czym jest API, można posłużyć się przykładem sklepu internetowego z akcesoriami do domu. Jeśli właściciel takiego sklepu chce zareklamować produkty dostępne w jego ofercie, korzystając z API, może wysłać dane o swoim asortymencie do ogólnodostępnym platform agregujących oferty różnych sklepów. Dzięki systemowi API zrobi to bez konieczności manualnego dodawania produktów. W praktycznym zastosowaniu technologia ta pozwala więc usprawnić działanie poszczególnych programów, a integracja API umożliwia rozszerzanie ich funkcjonalności poprzez gromadzenie danych ze źródeł zewnętrznych. To sprawia, że firmy mogą sprawnie integrować swoje systemy z usługami firm trzecich bez obowiązku kodowania od podstaw własnych rozwiązań.
Ty również korzystając każdego dnia z osobistego smartfonu, jesteś jednym z użytkowników systemu API. Dzięki technologii tej jedna aplikacja może czerpać możliwości z innej, bez konieczności tworzenia i wdrażania dodatkowych funkcjonalności.
Jak działa API?
Na początku warto wyjaśnić, że na system API składają się trzy podstawowe elementy. Są to:
- procedury (in. rutyny) – odnoszą się do konkretnych funkcji lub zadań wykonywanych przez program;
- protokoły – jest to format wykorzystywany do wymiany danych pomiędzy poszczególnymi aplikacjami;
- narzędzia – pełnią rolę segmentów wykorzystywanych do budowania nowych programów.
Od strony technicznej API, czyli interfejs programowania aplikacji, jest kodem, który sprawuje kontrolę nad wszystkimi punktami dostępowymi danej aplikacji bądź serwera. Do serwerów tych wysyłane jest zewnętrzne żądanie, które jest obsługiwane przez system API. Zadaniem interfejsu programowania aplikacji jest właśnie przesłanie zapytania do aplikacji i następne odesłanie jej informacji zwrotnej.
API pełni więc istotną funkcję w nowoczesnej infrastrukturze internetowej opartej na rozproszonych systemach działających w tym samym czasie. Wszystkie z nich muszą być przygotowane do szybkiej wymiany informacji. Bez możliwości, jakie daje API, użytkownicy byliby zmuszeni stale przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami, aby manualnie wykonywać pożądane funkcje.
Interfejs programowania aplikacji – korzyści
Wiedząc już, co to jest API i na czym polega działanie tej technologii, warto wspomnieć jeszcze o korzyściach związanych z jej zastosowaniem. Wśród nich wymienić należy szczególnie:
- większą automatyzację zadań;
- personalizację treści i lepszą interakcję z klientami;
- wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczne zapobieganie oszustwom (do danych generowanych przy użyciu API mają bowiem dostęp jedynie upoważnieni użytkownicy);
- możliwość tworzenia nowych produktów (np. aplikacja Uber wykorzystuje połączenie z mapami Google).
Rodzaje API
Aktualnie dostępnych jest kilka rodzajów API, a ostateczny wybór konkretnego rozwiązania determinowany jest przede wszystkim przez indywidualne potrzeby i wymagania użytkowników, jak i developerów. Wśród architektury systemu API wyróżnia się: REST API, SOAP API oraz RPC API.
Czym jest REST API?
REST (ang. Representational State Transfer) to architektura API bazująca na protokole HTTP i ciesząca się obecnie dużą popularnością szczególnie jako część usług sieciowych. REST opiera się na czterech poleceniach HTTP, w tym: GET, PUT, POST oraz DELETE. REST API wykorzystuje np. Instagram.
SOAP API
SAOP (ang. Simple Object Access Protocol) to – w przeciwieństwie do REST API – protokół bazujący na języku XML. Umożliwia on szyfrowanie i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ale jednocześnie do prawidłowego funkcjonowania wymaga większej liczby danych. Często wykorzystuje się go w interfejsach programowania aplikacji stosowanych przez instytucje finansowe.
RPC API
RPC (ang. Remote Procedure Call) – to natomiast zdalne wywołanie procedury, czyli najwcześniejsza forma API, która została zaprojektowana tak, aby wykonywać blok kodu na innym serwerze.