Tworzenie designu to niezwykle ważny etap procesu projektowania strony internetowej czy też aplikacji i jednocześnie istotny element składający się na całkowite doświadczenie użytkownika. User experience to bowiem kwestia, która sukcesywnie zyskuje na swym znaczeniu, a źle zaprojektowany design może skutecznie zniechęcić użytkowników do korzystania z Twojego serwisu. Jeśli chcesz zatem stworzyć nowoczesną witrynę internetową, która będzie przejrzysta, intuicyjna i łatwa w obsłudze, generując przy tych duży ruch, powinieneś położyć szczególny nacisk na design Twojego przyszłego produktu cyfrowego. Niezbędne okazują się do tego innowacyjne aplikacje służące do projektowania stron internetowych. Figma, Sketch czy może Adobe XD? Sprawdź, jakie są najbardziej polecane programy do designu stron www!
Figma – jakie możliwości oferuje?
Figma pojawiła się na rynku w 2016 roku jako ciekawa alternatywa do dotychczas znanych i chętnie wykorzystywanych przez szerokie grono użytkowników pakietów od Adobe czy Corela. Program ten daje duże możliwości w zakresie tworzenia autorskich i wysoce personalizowanych projektów dla nowoczesnych stron internetowych. Za jego pomocą można budować interaktywne widoki, co ułatwia prosty, przejrzysty i czytelny interfejs. Dzięki temu aplikacja jest stosunkowo łatwa w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników.
Figma pozwala ponadto na tworzenie grafiki rastrowej i wektorowej oraz ich swobodne edytowanie we wspólnym polu roboczym. Co więcej, aplikacja ta – w odróżnieniu od większości programów do designu stron internetowych – pracuje w chmurze. Figma działa zatem bez problemu na każdym rodzaju urządzenia, a poszczególni użytkownicy nie muszą się martwić tym, że na skutek nagłej utraty połączenia z siecią stracą jednocześnie dotychczas wykonaną pracę. Aplikacja zapisuje bowiem automatycznie postępy w projekcie i umożliwia przywrócenie kopii roboczej w dowolnym momencie. To stwarza dogodne warunki do pracy całego zespołu, a graficy i programiści mogą w czasie rzeczywistym dzielić się efektami swoich prac oraz wygodnie przesyłać potrzebne pliki w obrębie zespołu projektowego. Współpracę z programistami ułatwia dodatkowo panel CODE, za pomocą którego można wygodnie kopiować każdy kod CSS wykonanej grafiki. Więcej o tym, jak tworzyć strony internetowe na podstawie projektów w Figmie, możesz przeczytać tutaj.
Adobe Experience Design
Aktualna wersja Adobe XD została uruchomiona w 2021 roku i jest dostępna na systemy operacyjne MacOS oraz Windows. Program został opracowany i wydany przez firmę Adobe (twórców Photoshopa czy Illustratora) i służy przede wszystkim do projektowania interaktywnych prototypów stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Tworzenie projektów w tym narzędziu okazuje się stosunkowo łatwe głównie za sprawą użytecznych komponentów, stylów znakowych czy kolorów. Wszystkie z wymienionych opcji można swobodnie grupować i wykorzystywać jednocześnie, co skutecznie ułatwia przeprowadzanie nawet nieco bardziej skomplikowanych korekt wizualnych. Adobe XD jest dostępne za darmo dla użytkowników niekomercyjnych.
Sketch
Sketch to rynkowy gigant, który wciąż przoduje wśród programów do tworzenia designu stron internetowych, a także aplikacji webowych oraz mobilnych. Został wydany już w 2010 roku, a sukces tego narzędzia tkwi przede wszystkim w fakcie, że jest to pierwsza platforma do projektowania serwisów, która posiada prosty, czytelny interfejs, zawierający wyłącznie niezbędne funkcjonalności i rozwiązania, w pełni dostosowane do możliwości przeglądarek internetowych. Znaczącym mankamentem tej platformy jest jednak jej ograniczona dostępność. Twórcy Sketcha przygotowali na chwilę obecną jedynie wersję na macOS i komputery firmy Apple.
InVision Studio
Użytkownicy komputerów od firmy Apple, pracujący na systemie operacyjnym macOS, mają do wyboru również program InVision Studio, który jest w pełni darmowy, a jednocześnie oferuje wiele ciekawych możliwości w zakresie tworzenia designu stron internetowych. Narzędzie to pozwala przede wszystkim tworzyć dość rozbudowane animacje UI, a ponadto zawiera sprawnie działające symbole, zmienne kolorystyczne, umożliwiając tworzenie pożądanych stylów dla akapitów tekstu. Należy jednak zaznaczyć, że posiada nieco mniej intuicyjny interfejs w porównaniu do Figmy.